
Continental - Xynotal - 27.5 x 2.6" - Endurance Rubber - Trail Casing
- TECH SPECS
| Color | Black |
| EMTB Compatible | Yes |
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| ISO Diameter | 584mm |
| ISO Width | 60mm |
| Labeled Size | 27.5 x 2.6" |
| Max PSI | 43 |
| Tire Bead | Folding |
| Tire Diameter | 27.5" |
| Tubeless Ready | Yes |
More Images

Continental - Xynotal - 27.5 x 2.6" - Endurance Rubber - Trail Casing
- TECH SPECS
| Color | Black |
| EMTB Compatible | Yes |
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| ISO Diameter | 584mm |
| ISO Width | 60mm |
| Labeled Size | 27.5 x 2.6" |
| Max PSI | 43 |
| Tire Bead | Folding |
| Tire Diameter | 27.5" |
| Tubeless Ready | Yes |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- TECH SPECS
| Color | Black |
| EMTB Compatible | Yes |
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| ISO Diameter | 584mm |
| ISO Width | 60mm |
| Labeled Size | 27.5 x 2.6" |
| Max PSI | 43 |
| Tire Bead | Folding |
| Tire Diameter | 27.5" |
| Tubeless Ready | Yes |























