
Continental - Kryptotal Rear - 29x2.6" - Soft Rubber - Enduro Casing
Carcass construction is robust and impervious against damage and penetration from foreign objects. The result: versatile low weight and an attractive design
- TECH SPECS
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| ISO Width (mm) | 65 |
| Labeled Size | 29 x 2.6 |
| PSI | 44 |
| TPI | 3/330 |
| Tire Bead | Folding |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Weight | 1275 |
| Weight (oz) | 45 |
More Images

Continental - Kryptotal Rear - 29x2.6" - Soft Rubber - Enduro Casing
Carcass construction is robust and impervious against damage and penetration from foreign objects. The result: versatile low weight and an attractive design
- TECH SPECS
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| ISO Width (mm) | 65 |
| Labeled Size | 29 x 2.6 |
| PSI | 44 |
| TPI | 3/330 |
| Tire Bead | Folding |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Weight | 1275 |
| Weight (oz) | 45 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Carcass construction is robust and impervious against damage and penetration from foreign objects. The result: versatile low weight and an attractive design
- TECH SPECS
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| ISO Width (mm) | 65 |
| Labeled Size | 29 x 2.6 |
| PSI | 44 |
| TPI | 3/330 |
| Tire Bead | Folding |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Weight | 1275 |
| Weight (oz) | 45 |





















