
Continental - Trinotal - 29x2.4" - Rapid Rubber - Race Casing - Tanwall
The Trinotal is a truly versatile tire designed to be ridden on hard and light mixed soils whether dry or damp. Trinotal supersedes its predecessor the popular 'Cross King' tire. Conquer the varied challenges of modern cross-country and down country riding.
- Deisigned to dominate on mixed and loose terrain
- Hookless compatible Tubeless ready design allows the rider to run the tire at a lower pressure thus adding comfort and puncture protection
- TECH SPECS
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| TPI | 330 |
| Color | Black/Transparent |
| Weight | 660 |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Tan |
| ISO Width (mm) | 60 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 29 x 2.40 |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| PSI | 50 |
| Size | 29 X 2.40 |
| Casing Type | Rapid Race |
Continental - Trinotal - 29x2.4" - Rapid Rubber - Race Casing - Tanwall
The Trinotal is a truly versatile tire designed to be ridden on hard and light mixed soils whether dry or damp. Trinotal supersedes its predecessor the popular 'Cross King' tire. Conquer the varied challenges of modern cross-country and down country riding.
- Deisigned to dominate on mixed and loose terrain
- Hookless compatible Tubeless ready design allows the rider to run the tire at a lower pressure thus adding comfort and puncture protection
- TECH SPECS
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| TPI | 330 |
| Color | Black/Transparent |
| Weight | 660 |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Tan |
| ISO Width (mm) | 60 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 29 x 2.40 |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| PSI | 50 |
| Size | 29 X 2.40 |
| Casing Type | Rapid Race |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Trinotal is a truly versatile tire designed to be ridden on hard and light mixed soils whether dry or damp. Trinotal supersedes its predecessor the popular 'Cross King' tire. Conquer the varied challenges of modern cross-country and down country riding.
- Deisigned to dominate on mixed and loose terrain
- Hookless compatible Tubeless ready design allows the rider to run the tire at a lower pressure thus adding comfort and puncture protection
- TECH SPECS
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| TPI | 330 |
| Color | Black/Transparent |
| Weight | 660 |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Tan |
| ISO Width (mm) | 60 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 29 x 2.40 |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| PSI | 50 |
| Size | 29 X 2.40 |
| Casing Type | Rapid Race |























