
Continental - Magnotal - 29x2.4" - Soft Rubber - Trail Casing
The Magnotal tire is designed for dry to wet conditions and across hard loose or muddy soils. It is the go-to solution for aggressive down-country all-mountain and trail use cases. The newly designed tread pattern and casing sets a new standard for an all-rounder MTB tire – closing the gap to Continental’s Gravity range.
- Designed to perform in a wide range of terrain from mixed loose to mud
- Hookless compatible Tubeless ready design allows the rider to run the tire at a lower pressure thus adding comfort and puncture protection
- TECH SPECS
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| TPI | 330 |
| Color | Black |
| Weight | 855 |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 60 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 29 x 2.40 |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| PSI | 50 |
| Size | 29 X 2.40 |
| Casing Type | Soft Trail |
Continental - Magnotal - 29x2.4" - Soft Rubber - Trail Casing
The Magnotal tire is designed for dry to wet conditions and across hard loose or muddy soils. It is the go-to solution for aggressive down-country all-mountain and trail use cases. The newly designed tread pattern and casing sets a new standard for an all-rounder MTB tire – closing the gap to Continental’s Gravity range.
- Designed to perform in a wide range of terrain from mixed loose to mud
- Hookless compatible Tubeless ready design allows the rider to run the tire at a lower pressure thus adding comfort and puncture protection
- TECH SPECS
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| TPI | 330 |
| Color | Black |
| Weight | 855 |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 60 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 29 x 2.40 |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| PSI | 50 |
| Size | 29 X 2.40 |
| Casing Type | Soft Trail |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Magnotal tire is designed for dry to wet conditions and across hard loose or muddy soils. It is the go-to solution for aggressive down-country all-mountain and trail use cases. The newly designed tread pattern and casing sets a new standard for an all-rounder MTB tire – closing the gap to Continental’s Gravity range.
- Designed to perform in a wide range of terrain from mixed loose to mud
- Hookless compatible Tubeless ready design allows the rider to run the tire at a lower pressure thus adding comfort and puncture protection
- TECH SPECS
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| TPI | 330 |
| Color | Black |
| Weight | 855 |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 60 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 29 x 2.40 |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| PSI | 50 |
| Size | 29 X 2.40 |
| Casing Type | Soft Trail |























