
Continental - Kryptotal Rear - 29x2.6" - Endurance Rubber - Trail Casing
Carcass construction is robust and impervious against damage and penetration from foreign objects. The result: versatile low weight and an attractive design
- TECH SPECS
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| Designed for ebike | Yes |
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| ISO Width (mm) | 65 |
| Labeled Size | 29 x 2.6 |
| PSI | 44 |
| TPI | 3/180 |
| Tire Bead | Folding |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Weight | 1200 |
| Weight (oz) | 42 |
Original: $88.95
-65%$88.95
$31.13More Images

Continental - Kryptotal Rear - 29x2.6" - Endurance Rubber - Trail Casing
Carcass construction is robust and impervious against damage and penetration from foreign objects. The result: versatile low weight and an attractive design
- TECH SPECS
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| Designed for ebike | Yes |
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| ISO Width (mm) | 65 |
| Labeled Size | 29 x 2.6 |
| PSI | 44 |
| TPI | 3/180 |
| Tire Bead | Folding |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Weight | 1200 |
| Weight (oz) | 42 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Carcass construction is robust and impervious against damage and penetration from foreign objects. The result: versatile low weight and an attractive design
- TECH SPECS
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| Designed for ebike | Yes |
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| ISO Width (mm) | 65 |
| Labeled Size | 29 x 2.6 |
| PSI | 44 |
| TPI | 3/180 |
| Tire Bead | Folding |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Weight | 1200 |
| Weight (oz) | 42 |























