
Continental Kryptotal Rear Tire - 29x2.4 - Endurance Compound - Trail Casing - E25
Carcass construction is robust and impervious against damage and penetration from foreign objects. The result: versatile low weight and an attractive design
- TECH SPECS
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| Designed for ebike | Yes |
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| ISO Width (mm) | 60 |
| Labeled Size | 29 x 2.4 |
| PSI | 51 |
| TPI | 3/180 |
| Tire Bead | Folding |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Weight | 1040 |
| Weight (oz) | 37 |
Original: $82.95
-65%$82.95
$29.03More Images

Continental Kryptotal Rear Tire - 29x2.4 - Endurance Compound - Trail Casing - E25
Carcass construction is robust and impervious against damage and penetration from foreign objects. The result: versatile low weight and an attractive design
- TECH SPECS
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| Designed for ebike | Yes |
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| ISO Width (mm) | 60 |
| Labeled Size | 29 x 2.4 |
| PSI | 51 |
| TPI | 3/180 |
| Tire Bead | Folding |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Weight | 1040 |
| Weight (oz) | 37 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Carcass construction is robust and impervious against damage and penetration from foreign objects. The result: versatile low weight and an attractive design
- TECH SPECS
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| Designed for ebike | Yes |
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| ISO Width (mm) | 60 |
| Labeled Size | 29 x 2.4 |
| PSI | 51 |
| TPI | 3/180 |
| Tire Bead | Folding |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Weight | 1040 |
| Weight (oz) | 37 |























