
Continental - Kryptotal Rear - 24 x 2.4" - Endurance Rubber - Trail Casing
- TECH SPECS
| Color | Black |
| EMTB Compatible | Yes |
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| ISO Diameter | 507mm |
| ISO Width | 60mm |
| Labeled Size | 24 x 2.4" |
| Max PSI | 50 |
| Tire Bead | Folding |
| Tire Diameter | 24" |
| Tubeless Ready | Yes |
Original: $82.95
-65%$82.95
$29.03More Images

Continental - Kryptotal Rear - 24 x 2.4" - Endurance Rubber - Trail Casing
- TECH SPECS
| Color | Black |
| EMTB Compatible | Yes |
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| ISO Diameter | 507mm |
| ISO Width | 60mm |
| Labeled Size | 24 x 2.4" |
| Max PSI | 50 |
| Tire Bead | Folding |
| Tire Diameter | 24" |
| Tubeless Ready | Yes |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- TECH SPECS
| Color | Black |
| EMTB Compatible | Yes |
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| ISO Diameter | 507mm |
| ISO Width | 60mm |
| Labeled Size | 24 x 2.4" |
| Max PSI | 50 |
| Tire Bead | Folding |
| Tire Diameter | 24" |
| Tubeless Ready | Yes |























