
Continental Kryptotal Front Tire - 29 x 2.40 - SuperSoft Compund - Enduro Casing - E25
- TECH SPECS
| Color | Black |
| EMTB Compatible | Yes |
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| ISO Diameter | 622mm |
| ISO Width | 60mm |
| Labeled Size | 29 x 2.4" |
| Max PSI | 51 |
| Tire Bead | Folding |
| Tire Diameter | 29" |
| Tubeless Ready | Yes |
Original: $104.95
-65%$104.95
$36.73More Images

Continental Kryptotal Front Tire - 29 x 2.40 - SuperSoft Compund - Enduro Casing - E25
- TECH SPECS
| Color | Black |
| EMTB Compatible | Yes |
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| ISO Diameter | 622mm |
| ISO Width | 60mm |
| Labeled Size | 29 x 2.4" |
| Max PSI | 51 |
| Tire Bead | Folding |
| Tire Diameter | 29" |
| Tubeless Ready | Yes |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- TECH SPECS
| Color | Black |
| EMTB Compatible | Yes |
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| ISO Diameter | 622mm |
| ISO Width | 60mm |
| Labeled Size | 29 x 2.4" |
| Max PSI | 51 |
| Tire Bead | Folding |
| Tire Diameter | 29" |
| Tubeless Ready | Yes |























