
Continental - Kryptotal Front - 26 x 2.4" - Soft Rubber - Enduro Casing
- TECH SPECS
| Color | Black |
| EMTB Compatible | Yes |
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| ISO Diameter | 559mm |
| ISO Width | 60mm |
| Labeled Size | 26" x 2.4" |
| Max PSI | 51 |
| Tire Bead | Folding |
| Tire Diameter | 26" |
| Tubeless Ready | Yes |
| Weight | 1050g |
Original: $106.95
-65%$106.95
$37.43More Images

Continental - Kryptotal Front - 26 x 2.4" - Soft Rubber - Enduro Casing
- TECH SPECS
| Color | Black |
| EMTB Compatible | Yes |
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| ISO Diameter | 559mm |
| ISO Width | 60mm |
| Labeled Size | 26" x 2.4" |
| Max PSI | 51 |
| Tire Bead | Folding |
| Tire Diameter | 26" |
| Tubeless Ready | Yes |
| Weight | 1050g |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- TECH SPECS
| Color | Black |
| EMTB Compatible | Yes |
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| ISO Diameter | 559mm |
| ISO Width | 60mm |
| Labeled Size | 26" x 2.4" |
| Max PSI | 51 |
| Tire Bead | Folding |
| Tire Diameter | 26" |
| Tubeless Ready | Yes |
| Weight | 1050g |























