
Continental - Hydrotal - 27.5x2.4" - Super Soft Rubber - DH Casing
- TECH SPECS
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |
| ISO Width (mm) | 60 |
| Labeled Size | 27.5 x 2.4 |
| PSI | 51 |
| TPI | 6/660 |
| Tire Bead | Folding |
| Tire Diameter | 27.5" |
| Tire Intended Use | Downhill |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Weight | 1220 |
| Weight (oz) | 43 |
Original: $119.95
-65%$119.95
$41.98More Images


Continental - Hydrotal - 27.5x2.4" - Super Soft Rubber - DH Casing
- TECH SPECS
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |
| ISO Width (mm) | 60 |
| Labeled Size | 27.5 x 2.4 |
| PSI | 51 |
| TPI | 6/660 |
| Tire Bead | Folding |
| Tire Diameter | 27.5" |
| Tire Intended Use | Downhill |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Weight | 1220 |
| Weight (oz) | 43 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- TECH SPECS
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |
| ISO Width (mm) | 60 |
| Labeled Size | 27.5 x 2.4 |
| PSI | 51 |
| TPI | 6/660 |
| Tire Bead | Folding |
| Tire Diameter | 27.5" |
| Tire Intended Use | Downhill |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Weight | 1220 |
| Weight (oz) | 43 |























