
5DEV Cam Zink Signature DH/Freeride Cranks - 155mm / DUB Spindle - Black
Low profile crank arm reduces pedal strike during technical climbs
Compatible with SRAM 8-bolt direct mount chainring interface
Q Factor: 167mm for 52mm Boost (176mm for Super Boost+)
5 year warranty
Weight:
- TECH SPECS
| model | DH/Freeride |
| length | 155mm |
| direct mount/BCD | 8-bolt |
| configuration | 1x |
| spindle interface | SRAM DUB (73mm BB) |
| chainline | 52mm |
| material | aluminum |
| color | black |
5DEV Cam Zink Signature DH/Freeride Cranks - 155mm / DUB Spindle - Black
Low profile crank arm reduces pedal strike during technical climbs
Compatible with SRAM 8-bolt direct mount chainring interface
Q Factor: 167mm for 52mm Boost (176mm for Super Boost+)
5 year warranty
Weight:
- TECH SPECS
| model | DH/Freeride |
| length | 155mm |
| direct mount/BCD | 8-bolt |
| configuration | 1x |
| spindle interface | SRAM DUB (73mm BB) |
| chainline | 52mm |
| material | aluminum |
| color | black |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Low profile crank arm reduces pedal strike during technical climbs
Compatible with SRAM 8-bolt direct mount chainring interface
Q Factor: 167mm for 52mm Boost (176mm for Super Boost+)
5 year warranty
Weight:
- TECH SPECS
| model | DH/Freeride |
| length | 155mm |
| direct mount/BCD | 8-bolt |
| configuration | 1x |
| spindle interface | SRAM DUB (73mm BB) |
| chainline | 52mm |
| material | aluminum |
| color | black |












