đźšš Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

WTB Verdict Tire - 29 x 2.5 - TCS Tubeless Folding - Light/High Grip TriTec SG2
WTB Verdict Tire - 29 x 2.5 TCS Tubeless Folding Black Light/High Grip TriTec SG2. Verdict is the do-it-all spike designed to handle loose technical trails. Its toothy knobs dig into soft terrain and grapple through rocks and roots.The Verdict tread pattern excels in loosest rowdiest conditions where relentless traction takes priority over rolling efficiency
Abundant open space between all knobs allows the tread pattern to dig through the driest days of summer and fling mud in the wettest months
- TECH SPECS
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| ISO Width (mm) | 64 |
| Labeled Size | 29 x 2.5 |
| TPI | 60 |
| Tire Bead | Folding |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
$72.95
WTB Verdict Tire - 29 x 2.5 - TCS Tubeless Folding - Light/High Grip TriTec SG2—
$72.95
More Images


WTB Verdict Tire - 29 x 2.5 - TCS Tubeless Folding - Light/High Grip TriTec SG2
WTB Verdict Tire - 29 x 2.5 TCS Tubeless Folding Black Light/High Grip TriTec SG2. Verdict is the do-it-all spike designed to handle loose technical trails. Its toothy knobs dig into soft terrain and grapple through rocks and roots.The Verdict tread pattern excels in loosest rowdiest conditions where relentless traction takes priority over rolling efficiency
Abundant open space between all knobs allows the tread pattern to dig through the driest days of summer and fling mud in the wettest months
- TECH SPECS
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| ISO Width (mm) | 64 |
| Labeled Size | 29 x 2.5 |
| TPI | 60 |
| Tire Bead | Folding |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
WTB Verdict Tire - 29 x 2.5 TCS Tubeless Folding Black Light/High Grip TriTec SG2. Verdict is the do-it-all spike designed to handle loose technical trails. Its toothy knobs dig into soft terrain and grapple through rocks and roots.The Verdict tread pattern excels in loosest rowdiest conditions where relentless traction takes priority over rolling efficiency
Abundant open space between all knobs allows the tread pattern to dig through the driest days of summer and fling mud in the wettest months
- TECH SPECS
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| ISO Width (mm) | 64 |
| Labeled Size | 29 x 2.5 |
| TPI | 60 |
| Tire Bead | Folding |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |























