đźšš Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

WTB Trail Boss Tire - 27.5 x 2.6 - TCS Tubeless Folding - Tough/Fast Rolling
WTB Trail Boss Tire - 27.5 x 2.6 TCS Tubeless Folding Black Tough Fast Rolling. Tight enough tread spacing for high speed drag-free onslaughts yet blocky and tall enough to really dig in when it comes time to slam on the brakes. A rounded profile and staggered supported side knobs keep clamoring for traction even as the trail loses its camber.Commonly used as a rear tire with a WTB Vigilante on the front
- TECH SPECS
| Defined Color | Black |
| TPI | 60 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Color | Black |
| Tire Diameter | 27.5" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 27.5 x 2.6 |
| Flat Protection | Sidewall |
| ISO Width (mm) | 66 |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |
$25.53
Original: $72.95
-65%WTB Trail Boss Tire - 27.5 x 2.6 - TCS Tubeless Folding - Tough/Fast Rolling—
$72.95
$25.53More Images

WTB Trail Boss Tire - 27.5 x 2.6 - TCS Tubeless Folding - Tough/Fast Rolling
WTB Trail Boss Tire - 27.5 x 2.6 TCS Tubeless Folding Black Tough Fast Rolling. Tight enough tread spacing for high speed drag-free onslaughts yet blocky and tall enough to really dig in when it comes time to slam on the brakes. A rounded profile and staggered supported side knobs keep clamoring for traction even as the trail loses its camber.Commonly used as a rear tire with a WTB Vigilante on the front
- TECH SPECS
| Defined Color | Black |
| TPI | 60 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Color | Black |
| Tire Diameter | 27.5" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 27.5 x 2.6 |
| Flat Protection | Sidewall |
| ISO Width (mm) | 66 |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
WTB Trail Boss Tire - 27.5 x 2.6 TCS Tubeless Folding Black Tough Fast Rolling. Tight enough tread spacing for high speed drag-free onslaughts yet blocky and tall enough to really dig in when it comes time to slam on the brakes. A rounded profile and staggered supported side knobs keep clamoring for traction even as the trail loses its camber.Commonly used as a rear tire with a WTB Vigilante on the front
- TECH SPECS
| Defined Color | Black |
| TPI | 60 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Color | Black |
| Tire Diameter | 27.5" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 27.5 x 2.6 |
| Flat Protection | Sidewall |
| ISO Width (mm) | 66 |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |























