
Works Components 5mm Reach Adjust Headset - EC44|EC56
Reach adjust headset offering +/-5mm adjustment. Designed for frames with a 44mm upper and 56mm lower internal headtube using a tapered (1 1/8" to 1 1/2") steerer tube. CNC-machined in-house in the UK from 6082-T6 aluminium and finished with a durable anodise finish.
Headset comes complete with top-cap (starnut included), bearings and crown race - all parts required for fitment.
This headset only adjusts the reach, and does not adjust your head angle.Â
- TECH SPECS
| Model | Reach Adjust Headset |
| S.H.I.S. | EC44/28.6 / EC56/40 |
| Stack | 15mm/14mm |
| Reach | +/- 5mm |
| Headtube Internal Diameter | Upper: 44mm (EC44) / Lower: 56mm (EC56) |
| Cup Insertion Depth | Upper: 9mm / Lower: 14mm |
| Upper Bearing | 41mm OD, 45 x 45° AC sealed bearing |
| Lower Bearing | 52mm OD, 45 x 45° AC sealed bearing |
| Fork Steerer Tube Size | Tapered (1 1/8" to 1 1/2") |
| Material | 6082-T6 Aluminium |
| Finish | Anodized |
| Color | Black |
Original: $94.99
-65%$94.99
$33.25Works Components 5mm Reach Adjust Headset - EC44|EC56
Reach adjust headset offering +/-5mm adjustment. Designed for frames with a 44mm upper and 56mm lower internal headtube using a tapered (1 1/8" to 1 1/2") steerer tube. CNC-machined in-house in the UK from 6082-T6 aluminium and finished with a durable anodise finish.
Headset comes complete with top-cap (starnut included), bearings and crown race - all parts required for fitment.
This headset only adjusts the reach, and does not adjust your head angle.Â
- TECH SPECS
| Model | Reach Adjust Headset |
| S.H.I.S. | EC44/28.6 / EC56/40 |
| Stack | 15mm/14mm |
| Reach | +/- 5mm |
| Headtube Internal Diameter | Upper: 44mm (EC44) / Lower: 56mm (EC56) |
| Cup Insertion Depth | Upper: 9mm / Lower: 14mm |
| Upper Bearing | 41mm OD, 45 x 45° AC sealed bearing |
| Lower Bearing | 52mm OD, 45 x 45° AC sealed bearing |
| Fork Steerer Tube Size | Tapered (1 1/8" to 1 1/2") |
| Material | 6082-T6 Aluminium |
| Finish | Anodized |
| Color | Black |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Reach adjust headset offering +/-5mm adjustment. Designed for frames with a 44mm upper and 56mm lower internal headtube using a tapered (1 1/8" to 1 1/2") steerer tube. CNC-machined in-house in the UK from 6082-T6 aluminium and finished with a durable anodise finish.
Headset comes complete with top-cap (starnut included), bearings and crown race - all parts required for fitment.
This headset only adjusts the reach, and does not adjust your head angle.Â
- TECH SPECS
| Model | Reach Adjust Headset |
| S.H.I.S. | EC44/28.6 / EC56/40 |
| Stack | 15mm/14mm |
| Reach | +/- 5mm |
| Headtube Internal Diameter | Upper: 44mm (EC44) / Lower: 56mm (EC56) |
| Cup Insertion Depth | Upper: 9mm / Lower: 14mm |
| Upper Bearing | 41mm OD, 45 x 45° AC sealed bearing |
| Lower Bearing | 52mm OD, 45 x 45° AC sealed bearing |
| Fork Steerer Tube Size | Tapered (1 1/8" to 1 1/2") |
| Material | 6082-T6 Aluminium |
| Finish | Anodized |
| Color | Black |























