
Works Components 6mm Reach Adjust Headset - ZS56|ZS56
Reach adjust headset offering +/-6mm adjustment. Designed for frames with a 56mm upper and 56mm lower internal head tube using a straight 1 1/8" steerer tube. CNC-machined in-house in the UK from 6082-T6 aluminum and finished with a durable anodize finish. This spec is most commonly used with downhill bikes.Â
- Adjusts the geometry to better suit the individual rider by effectively increasing the top tube length
- Precision CNC-machined from 6082-T6 aluminum and anodized in the UK
- Includes top-cap, star nut, bearings and crown race
- TECH SPECS
| Model | Reach Adjust Headset |
| S.H.I.S. | ZS56/28.6 / ZS56/30 |
| Stack | 9.5mm/3.5mm |
| Reach | +/- 6mm |
| Head tube Internal Diameter | Upper: 56mm (ZS56) / Lower: 56mm (ZS56) |
| Cup Insertion Depth | Upper: 11.5mm / Lower: 11.5mm |
| Upper Bearing | 41mm OD, 45 x 45° AC sealed bearing |
| Lower Bearing | 41mm OD, 45 x 45° AC sealed bearing |
| Fork Steerer Tube Size | 1 1/8" |
| Material | 6082-T6 Aluminium |
| Finish | Anodized |
| Color | Black |
Works Components 6mm Reach Adjust Headset - ZS56|ZS56
Reach adjust headset offering +/-6mm adjustment. Designed for frames with a 56mm upper and 56mm lower internal head tube using a straight 1 1/8" steerer tube. CNC-machined in-house in the UK from 6082-T6 aluminum and finished with a durable anodize finish. This spec is most commonly used with downhill bikes.Â
- Adjusts the geometry to better suit the individual rider by effectively increasing the top tube length
- Precision CNC-machined from 6082-T6 aluminum and anodized in the UK
- Includes top-cap, star nut, bearings and crown race
- TECH SPECS
| Model | Reach Adjust Headset |
| S.H.I.S. | ZS56/28.6 / ZS56/30 |
| Stack | 9.5mm/3.5mm |
| Reach | +/- 6mm |
| Head tube Internal Diameter | Upper: 56mm (ZS56) / Lower: 56mm (ZS56) |
| Cup Insertion Depth | Upper: 11.5mm / Lower: 11.5mm |
| Upper Bearing | 41mm OD, 45 x 45° AC sealed bearing |
| Lower Bearing | 41mm OD, 45 x 45° AC sealed bearing |
| Fork Steerer Tube Size | 1 1/8" |
| Material | 6082-T6 Aluminium |
| Finish | Anodized |
| Color | Black |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Reach adjust headset offering +/-6mm adjustment. Designed for frames with a 56mm upper and 56mm lower internal head tube using a straight 1 1/8" steerer tube. CNC-machined in-house in the UK from 6082-T6 aluminum and finished with a durable anodize finish. This spec is most commonly used with downhill bikes.Â
- Adjusts the geometry to better suit the individual rider by effectively increasing the top tube length
- Precision CNC-machined from 6082-T6 aluminum and anodized in the UK
- Includes top-cap, star nut, bearings and crown race
- TECH SPECS
| Model | Reach Adjust Headset |
| S.H.I.S. | ZS56/28.6 / ZS56/30 |
| Stack | 9.5mm/3.5mm |
| Reach | +/- 6mm |
| Head tube Internal Diameter | Upper: 56mm (ZS56) / Lower: 56mm (ZS56) |
| Cup Insertion Depth | Upper: 11.5mm / Lower: 11.5mm |
| Upper Bearing | 41mm OD, 45 x 45° AC sealed bearing |
| Lower Bearing | 41mm OD, 45 x 45° AC sealed bearing |
| Fork Steerer Tube Size | 1 1/8" |
| Material | 6082-T6 Aluminium |
| Finish | Anodized |
| Color | Black |























