đźšš Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

Vittoria e-Martello Tire - 29x2.4 - Tubeless 2PLY Folding G2.0
Vittoria e-Martello Tire - 29 x 2.4 Tubeless 2PLY Folding Black G2.0. e-Martello hammers home the performance you expect while extending your ride. Looking for the one tire to tackle a wide range of courses? This is the ticket. e-Martello features a 4C Graphene compound combined with a moto-inspired tread design and progressive width siping. This design provides for a progressive feel on the effective edge allowing for that fine-touch tactile feel that riders expect. Whether shredding rocks roots or mixed terrain e-Martello delivers.
- TECH SPECS
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| Designed for ebike | Yes |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| ISO Width (mm) | 60 |
| Labeled Size | 29 x 2.4 |
| TPI | 120 |
| Tire Bead | Folding |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Weight | 1230 |
$24.50
Original: $69.99
-65%Vittoria e-Martello Tire - 29x2.4 - Tubeless 2PLY Folding G2.0—
$69.99
$24.50More Images

Vittoria e-Martello Tire - 29x2.4 - Tubeless 2PLY Folding G2.0
Vittoria e-Martello Tire - 29 x 2.4 Tubeless 2PLY Folding Black G2.0. e-Martello hammers home the performance you expect while extending your ride. Looking for the one tire to tackle a wide range of courses? This is the ticket. e-Martello features a 4C Graphene compound combined with a moto-inspired tread design and progressive width siping. This design provides for a progressive feel on the effective edge allowing for that fine-touch tactile feel that riders expect. Whether shredding rocks roots or mixed terrain e-Martello delivers.
- TECH SPECS
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| Designed for ebike | Yes |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| ISO Width (mm) | 60 |
| Labeled Size | 29 x 2.4 |
| TPI | 120 |
| Tire Bead | Folding |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Weight | 1230 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Vittoria e-Martello Tire - 29 x 2.4 Tubeless 2PLY Folding Black G2.0. e-Martello hammers home the performance you expect while extending your ride. Looking for the one tire to tackle a wide range of courses? This is the ticket. e-Martello features a 4C Graphene compound combined with a moto-inspired tread design and progressive width siping. This design provides for a progressive feel on the effective edge allowing for that fine-touch tactile feel that riders expect. Whether shredding rocks roots or mixed terrain e-Martello delivers.
- TECH SPECS
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| Designed for ebike | Yes |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| ISO Width (mm) | 60 |
| Labeled Size | 29 x 2.4 |
| TPI | 120 |
| Tire Bead | Folding |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Weight | 1230 |























