🚚 Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

Vittoria e-Agarro Tire - 27.5x2.6 - Tubeless Folding Black/Anthracite - TNT G2.0
Vittoria e-Agarro Tire - 27.5 x 2.6 Tubeless TNT Folding Black/Anthracite G2.0. Enduro inspired performance meets XC efficiency ΓÇô for your e-bike! By borrowing the best traits from the popular Martello Barzo and Gato models the e-Agarro utilizes proven technologies from both the Enduro and XC categories. This combination of performance is ideal for the Trail category as it provides predictable grip and efficiency in a mix of conditions.
- TECH SPECS
| Color | Black/Anthracite |
| Defined Color | Black |
| Designed for ebike | Yes |
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |
| ISO Width (mm) | 66 |
| Labeled Size | 27.5 x 2.6 |
| TPI | 120 |
| Tire Bead | Folding |
| Tire Diameter | 27.5" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Weight | 850 |
$93.99
Vittoria e-Agarro Tire - 27.5x2.6 - Tubeless Folding Black/Anthracite - TNT G2.0—
$93.99
Vittoria e-Agarro Tire - 27.5x2.6 - Tubeless Folding Black/Anthracite - TNT G2.0
Vittoria e-Agarro Tire - 27.5 x 2.6 Tubeless TNT Folding Black/Anthracite G2.0. Enduro inspired performance meets XC efficiency ΓÇô for your e-bike! By borrowing the best traits from the popular Martello Barzo and Gato models the e-Agarro utilizes proven technologies from both the Enduro and XC categories. This combination of performance is ideal for the Trail category as it provides predictable grip and efficiency in a mix of conditions.
- TECH SPECS
| Color | Black/Anthracite |
| Defined Color | Black |
| Designed for ebike | Yes |
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |
| ISO Width (mm) | 66 |
| Labeled Size | 27.5 x 2.6 |
| TPI | 120 |
| Tire Bead | Folding |
| Tire Diameter | 27.5" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Weight | 850 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Vittoria e-Agarro Tire - 27.5 x 2.6 Tubeless TNT Folding Black/Anthracite G2.0. Enduro inspired performance meets XC efficiency ΓÇô for your e-bike! By borrowing the best traits from the popular Martello Barzo and Gato models the e-Agarro utilizes proven technologies from both the Enduro and XC categories. This combination of performance is ideal for the Trail category as it provides predictable grip and efficiency in a mix of conditions.
- TECH SPECS
| Color | Black/Anthracite |
| Defined Color | Black |
| Designed for ebike | Yes |
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |
| ISO Width (mm) | 66 |
| Labeled Size | 27.5 x 2.6 |
| TPI | 120 |
| Tire Bead | Folding |
| Tire Diameter | 27.5" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Weight | 850 |















