🚚 Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

Vittoria Barzo G2.0 Tire - 29x2.25 - XCT/TNT - Black/Anthracite
Vittoria Barzo G2.0 Tire - 29 x 2.25 Tubeless Folding Black/Anthracite 120tpi. The technical small-block tread layout of the Vittoria Barzo tire has constant effective-edge center and lean-dependent sipe angles.Center tread consists of an alternating ridge pattern with progressive sipe angles
Shoulder tread utilizes a moto-style block knob in a V-formation
Designed for performance in rough and smooth hardpack
- TECH SPECS
| Color | Black/Anthracite |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| ISO Width (mm) | 57 |
| Labeled Size | 29 x 2.25 |
| TPI | 120 |
| Tire Bead | Folding |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
$79.99
Vittoria Barzo G2.0 Tire - 29x2.25 - XCT/TNT - Black/Anthracite—
$79.99
Vittoria Barzo G2.0 Tire - 29x2.25 - XCT/TNT - Black/Anthracite
Vittoria Barzo G2.0 Tire - 29 x 2.25 Tubeless Folding Black/Anthracite 120tpi. The technical small-block tread layout of the Vittoria Barzo tire has constant effective-edge center and lean-dependent sipe angles.Center tread consists of an alternating ridge pattern with progressive sipe angles
Shoulder tread utilizes a moto-style block knob in a V-formation
Designed for performance in rough and smooth hardpack
- TECH SPECS
| Color | Black/Anthracite |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| ISO Width (mm) | 57 |
| Labeled Size | 29 x 2.25 |
| TPI | 120 |
| Tire Bead | Folding |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Vittoria Barzo G2.0 Tire - 29 x 2.25 Tubeless Folding Black/Anthracite 120tpi. The technical small-block tread layout of the Vittoria Barzo tire has constant effective-edge center and lean-dependent sipe angles.Center tread consists of an alternating ridge pattern with progressive sipe angles
Shoulder tread utilizes a moto-style block knob in a V-formation
Designed for performance in rough and smooth hardpack
- TECH SPECS
| Color | Black/Anthracite |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| ISO Width (mm) | 57 |
| Labeled Size | 29 x 2.25 |
| TPI | 120 |
| Tire Bead | Folding |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |















