đźšš Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

SRAM XX1 Eagle Crankset - 170mm - 8 Bolt
SRAM XX1 Eagle AXS 55CL Crank Arm Assembly - 170mm 8-Bolt Direct Mount DUB Spindle Interface 55mm Chainline
The SRAM XX1 Eagle 55mm Chainline DUB crank arm assembly offers simplicity compatibility and durability in a Carbon Tuned package.
- 55mm chainline / 174mm Q Factor
- DUB technology simplifies the relationship of the spindle to the bottom bracket
- 8-bolt crank interface is compatible with Quarq Dzero XX1 Eagle power meter spider
- Compatible with all SRAM MTB Wide DUB bottom brackets
- Not compatible with SRAMs 3-bolt direct mount interface
- Spider and chainrings sold separately
- TECH SPECS
| Chainring BCD | Direct Mount SRAM |
| Color | Natural Carbon |
| Crank Intended Use | Mountain |
| Crank Length (mm) | 170 |
| Defined Color | Black |
| Drivetrain Speeds | 12 |
| Number of Chainrings | No Rings No Spider Included |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Spindle Interface Type | SRAM DUB |
| keyword search | SRAM XX1 |
$143.50
Original: $410.00
-65%SRAM XX1 Eagle Crankset - 170mm - 8 Bolt—
$410.00
$143.50SRAM XX1 Eagle Crankset - 170mm - 8 Bolt
SRAM XX1 Eagle AXS 55CL Crank Arm Assembly - 170mm 8-Bolt Direct Mount DUB Spindle Interface 55mm Chainline
The SRAM XX1 Eagle 55mm Chainline DUB crank arm assembly offers simplicity compatibility and durability in a Carbon Tuned package.
- 55mm chainline / 174mm Q Factor
- DUB technology simplifies the relationship of the spindle to the bottom bracket
- 8-bolt crank interface is compatible with Quarq Dzero XX1 Eagle power meter spider
- Compatible with all SRAM MTB Wide DUB bottom brackets
- Not compatible with SRAMs 3-bolt direct mount interface
- Spider and chainrings sold separately
- TECH SPECS
| Chainring BCD | Direct Mount SRAM |
| Color | Natural Carbon |
| Crank Intended Use | Mountain |
| Crank Length (mm) | 170 |
| Defined Color | Black |
| Drivetrain Speeds | 12 |
| Number of Chainrings | No Rings No Spider Included |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Spindle Interface Type | SRAM DUB |
| keyword search | SRAM XX1 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
SRAM XX1 Eagle AXS 55CL Crank Arm Assembly - 170mm 8-Bolt Direct Mount DUB Spindle Interface 55mm Chainline
The SRAM XX1 Eagle 55mm Chainline DUB crank arm assembly offers simplicity compatibility and durability in a Carbon Tuned package.
- 55mm chainline / 174mm Q Factor
- DUB technology simplifies the relationship of the spindle to the bottom bracket
- 8-bolt crank interface is compatible with Quarq Dzero XX1 Eagle power meter spider
- Compatible with all SRAM MTB Wide DUB bottom brackets
- Not compatible with SRAMs 3-bolt direct mount interface
- Spider and chainrings sold separately
- TECH SPECS
| Chainring BCD | Direct Mount SRAM |
| Color | Natural Carbon |
| Crank Intended Use | Mountain |
| Crank Length (mm) | 170 |
| Defined Color | Black |
| Drivetrain Speeds | 12 |
| Number of Chainrings | No Rings No Spider Included |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Spindle Interface Type | SRAM DUB |
| keyword search | SRAM XX1 |















