🚚 Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

SRAM Eagle 90 T-Type Crankset - 170mm
SRAM Eagle 90 T-Type Wide Crankset - 170mm length - 12-Speed - 32t Chainring - 8 Bolt Direct Mount - 2 Bashguards - DUB Spindle
The Eagle 90 T-Type crankset is a sleek sturdy answer to a growing demand for robust and aesthetically pleasing components. Featuring 8-bolt chainring compatibility the Eagle 90 crankset includes a silver stamped steel T-Type chainring with optional bashguards for durability and protection on the trail.
- Forged aluminum crankarm with 8-bolt T-Type chainring compatibility
- Stamped steel chainring provides maximum durability
- Two independently removable composite bashguards (Included bashguards are chainrings are size specific)
- DUB Wide spindle (55mm Chainline)
- Bottom bracket sold separately
- 174mm Q Factor
- TECH SPECS
| Rings | 32 |
| Number of Chainrings | Single |
| Chain Retaining | Single |
| Drivetrain Speeds | 12 |
| Chainring BCD | Direct Mount SRAM 8-Bolt |
| Chainline/Hub Compatibility | 141/148 Boost Hubs |
| Color | Black/Silver |
| Crank Length (mm) | 170 |
| Crank Intended Use | Mountain |
| BB Included | No |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Spindle Interface Type | SRAM DUB |
| Defined Color | Black |
$59.50
Original: $170.00
-65%SRAM Eagle 90 T-Type Crankset - 170mm—
$170.00
$59.50More Images


SRAM Eagle 90 T-Type Crankset - 170mm
SRAM Eagle 90 T-Type Wide Crankset - 170mm length - 12-Speed - 32t Chainring - 8 Bolt Direct Mount - 2 Bashguards - DUB Spindle
The Eagle 90 T-Type crankset is a sleek sturdy answer to a growing demand for robust and aesthetically pleasing components. Featuring 8-bolt chainring compatibility the Eagle 90 crankset includes a silver stamped steel T-Type chainring with optional bashguards for durability and protection on the trail.
- Forged aluminum crankarm with 8-bolt T-Type chainring compatibility
- Stamped steel chainring provides maximum durability
- Two independently removable composite bashguards (Included bashguards are chainrings are size specific)
- DUB Wide spindle (55mm Chainline)
- Bottom bracket sold separately
- 174mm Q Factor
- TECH SPECS
| Rings | 32 |
| Number of Chainrings | Single |
| Chain Retaining | Single |
| Drivetrain Speeds | 12 |
| Chainring BCD | Direct Mount SRAM 8-Bolt |
| Chainline/Hub Compatibility | 141/148 Boost Hubs |
| Color | Black/Silver |
| Crank Length (mm) | 170 |
| Crank Intended Use | Mountain |
| BB Included | No |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Spindle Interface Type | SRAM DUB |
| Defined Color | Black |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
SRAM Eagle 90 T-Type Wide Crankset - 170mm length - 12-Speed - 32t Chainring - 8 Bolt Direct Mount - 2 Bashguards - DUB Spindle
The Eagle 90 T-Type crankset is a sleek sturdy answer to a growing demand for robust and aesthetically pleasing components. Featuring 8-bolt chainring compatibility the Eagle 90 crankset includes a silver stamped steel T-Type chainring with optional bashguards for durability and protection on the trail.
- Forged aluminum crankarm with 8-bolt T-Type chainring compatibility
- Stamped steel chainring provides maximum durability
- Two independently removable composite bashguards (Included bashguards are chainrings are size specific)
- DUB Wide spindle (55mm Chainline)
- Bottom bracket sold separately
- 174mm Q Factor
- TECH SPECS
| Rings | 32 |
| Number of Chainrings | Single |
| Chain Retaining | Single |
| Drivetrain Speeds | 12 |
| Chainring BCD | Direct Mount SRAM 8-Bolt |
| Chainline/Hub Compatibility | 141/148 Boost Hubs |
| Color | Black/Silver |
| Crank Length (mm) | 170 |
| Crank Intended Use | Mountain |
| BB Included | No |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Spindle Interface Type | SRAM DUB |
| Defined Color | Black |















