
SRAM Eagle 90 T-Type Chainring - 34t
- 3mm offset
- 8-bolt direct mount design (Mounting bolts included)
- Stamped steel construction offers durability and longevity
- Compatible with SRAM T-Type chains
- TECH SPECS
| Tooth Count | 34 |
| Drivetrain Speeds | 12 |
| Round or Oval | Round |
| Offset | 3mm |
| Material | Steel |
| Color | Silver |
| Power Meter | No |
| Defined Color | Silver |
| Direct Mount Type | Direct Mount SRAM 8-Bolt |
SRAM Eagle 90 T-Type Chainring - 34t
- 3mm offset
- 8-bolt direct mount design (Mounting bolts included)
- Stamped steel construction offers durability and longevity
- Compatible with SRAM T-Type chains
- TECH SPECS
| Tooth Count | 34 |
| Drivetrain Speeds | 12 |
| Round or Oval | Round |
| Offset | 3mm |
| Material | Steel |
| Color | Silver |
| Power Meter | No |
| Defined Color | Silver |
| Direct Mount Type | Direct Mount SRAM 8-Bolt |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 3mm offset
- 8-bolt direct mount design (Mounting bolts included)
- Stamped steel construction offers durability and longevity
- Compatible with SRAM T-Type chains
- TECH SPECS
| Tooth Count | 34 |
| Drivetrain Speeds | 12 |
| Round or Oval | Round |
| Offset | 3mm |
| Material | Steel |
| Color | Silver |
| Power Meter | No |
| Defined Color | Silver |
| Direct Mount Type | Direct Mount SRAM 8-Bolt |












