🚚 Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

HomeStore
Schwalbe Wicked Will Tire - 29 x 2.4 - Tubeless/Folding - Tanwall - Evolution Line - Super Race - Addix SpeedGrip
Schwalbe Wicked Will Tire - 29 x 2.4 - Tubeless/Folding - Tanwall - Evolution Line - Super Race - Addix SpeedGrip
Schwalbe Wicked Will Tire - 29 x 2.4 Tubeless Folding Black/Transparent Evolution Line Super Race Addix SpeedGrip. The Wicked Will has many faces. Whether you set out on an alpine crossing or the fast trail lap Wicked Will is the right tire choice and combines like no other light running and grip.Fast rolling midsection with ramp-like lugs
Smooth transition area for maximum control when cornering
Stable and grippy shoulder knobs for high support in off-camber sections and turns
- TECH SPECS
| Color | Black/Transparent |
| Defined Color | Tan |
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| ISO Width (mm) | 62 |
| Labeled Size | 29 x 2.4 |
| PSI | 50 |
| TPI | 67 |
| Tire Bead | Folding |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Weight | 920 |
$102.00
Schwalbe Wicked Will Tire - 29 x 2.4 - Tubeless/Folding - Tanwall - Evolution Line - Super Race - Addix SpeedGrip—
$102.00
More Images


Schwalbe Wicked Will Tire - 29 x 2.4 - Tubeless/Folding - Tanwall - Evolution Line - Super Race - Addix SpeedGrip
Schwalbe Wicked Will Tire - 29 x 2.4 Tubeless Folding Black/Transparent Evolution Line Super Race Addix SpeedGrip. The Wicked Will has many faces. Whether you set out on an alpine crossing or the fast trail lap Wicked Will is the right tire choice and combines like no other light running and grip.Fast rolling midsection with ramp-like lugs
Smooth transition area for maximum control when cornering
Stable and grippy shoulder knobs for high support in off-camber sections and turns
- TECH SPECS
| Color | Black/Transparent |
| Defined Color | Tan |
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| ISO Width (mm) | 62 |
| Labeled Size | 29 x 2.4 |
| PSI | 50 |
| TPI | 67 |
| Tire Bead | Folding |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Weight | 920 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Schwalbe Wicked Will Tire - 29 x 2.4 Tubeless Folding Black/Transparent Evolution Line Super Race Addix SpeedGrip. The Wicked Will has many faces. Whether you set out on an alpine crossing or the fast trail lap Wicked Will is the right tire choice and combines like no other light running and grip.Fast rolling midsection with ramp-like lugs
Smooth transition area for maximum control when cornering
Stable and grippy shoulder knobs for high support in off-camber sections and turns
- TECH SPECS
| Color | Black/Transparent |
| Defined Color | Tan |
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| ISO Width (mm) | 62 |
| Labeled Size | 29 x 2.4 |
| PSI | 50 |
| TPI | 67 |
| Tire Bead | Folding |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Weight | 920 |















