đźšš Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

Schwalbe Tacky Chan - 29x2.4 - Super Trail E50 - Addix Soft
- TECH SPECS
| Tire Diameter/ISO | 29/622 |
| Tire Compound | Addix Soft |
| Tire Weight | 1080g |
| Tire Width Range | 2.30 - 2.60 |
| Bead | Folding |
| e-Bike approved | Yes |
| Labeled Size | 29"x2.40 |
| Tire Technology | Super Trail TL Easy |
| Tubeless Technology | Tubeless Easy |
| Primary Color | Black |
| Tire Type | Clincher |
| Tire Width | 2.40 |
| TPI | 67TPI |
$35.70
Original: $102.00
-65%Schwalbe Tacky Chan - 29x2.4 - Super Trail E50 - Addix Soft—
$102.00
$35.70Schwalbe Tacky Chan - 29x2.4 - Super Trail E50 - Addix Soft
- TECH SPECS
| Tire Diameter/ISO | 29/622 |
| Tire Compound | Addix Soft |
| Tire Weight | 1080g |
| Tire Width Range | 2.30 - 2.60 |
| Bead | Folding |
| e-Bike approved | Yes |
| Labeled Size | 29"x2.40 |
| Tire Technology | Super Trail TL Easy |
| Tubeless Technology | Tubeless Easy |
| Primary Color | Black |
| Tire Type | Clincher |
| Tire Width | 2.40 |
| TPI | 67TPI |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- TECH SPECS
| Tire Diameter/ISO | 29/622 |
| Tire Compound | Addix Soft |
| Tire Weight | 1080g |
| Tire Width Range | 2.30 - 2.60 |
| Bead | Folding |
| e-Bike approved | Yes |
| Labeled Size | 29"x2.40 |
| Tire Technology | Super Trail TL Easy |
| Tubeless Technology | Tubeless Easy |
| Primary Color | Black |
| Tire Type | Clincher |
| Tire Width | 2.40 |
| TPI | 67TPI |























