đźšš Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

Schwalbe Tacky Chan - 27.5x2.4 - Super Gravity E50 - Addix Soft
- TECH SPECS
| e-Bike approved | Yes |
| Tubeless Technology | Tubeless Easy |
| Tire Diameter/ISO | 27.5/584 |
| Tire Width Range | 2.30 - 2.60 |
| Tire Technology | Super Gravity TL Easy |
| Tire Weight | 1165g |
| Tire Type | Clincher |
| Tire Compound | Addix Soft |
| Bead | Folding |
| Labeled Size | 27.5"x2.40 |
| Tire Width | 2.40 |
| TPI | 67TPI |
| Primary Color | Black |
$37.80
Original: $108.00
-65%Schwalbe Tacky Chan - 27.5x2.4 - Super Gravity E50 - Addix Soft—
$108.00
$37.80Schwalbe Tacky Chan - 27.5x2.4 - Super Gravity E50 - Addix Soft
- TECH SPECS
| e-Bike approved | Yes |
| Tubeless Technology | Tubeless Easy |
| Tire Diameter/ISO | 27.5/584 |
| Tire Width Range | 2.30 - 2.60 |
| Tire Technology | Super Gravity TL Easy |
| Tire Weight | 1165g |
| Tire Type | Clincher |
| Tire Compound | Addix Soft |
| Bead | Folding |
| Labeled Size | 27.5"x2.40 |
| Tire Width | 2.40 |
| TPI | 67TPI |
| Primary Color | Black |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- TECH SPECS
| e-Bike approved | Yes |
| Tubeless Technology | Tubeless Easy |
| Tire Diameter/ISO | 27.5/584 |
| Tire Width Range | 2.30 - 2.60 |
| Tire Technology | Super Gravity TL Easy |
| Tire Weight | 1165g |
| Tire Type | Clincher |
| Tire Compound | Addix Soft |
| Bead | Folding |
| Labeled Size | 27.5"x2.40 |
| Tire Width | 2.40 |
| TPI | 67TPI |
| Primary Color | Black |























