đźšš Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

Schwalbe Tacky Chan - 29x2.4 - Super DH - E50 - Addix Ultra Soft
- TECH SPECS
| Bead | Folding |
| Tire Technology | Super Downhill TL Easy |
| TPI | 2x67TPI |
| Primary Color | Black |
| Tire Weight | 1320g |
| e-Bike approved | Yes |
| Tubeless Technology | Tubeless Easy |
| Labeled Size | 29"x2.40 |
| Tire Type | Clincher |
| Tire Compound | Addix Ultrasoft |
| Tire Diameter/ISO | 29/622 |
| Tire Width | 2.40 |
| Tire Width Range | 2.30 - 2.60 |
$37.80
Original: $108.00
-65%Schwalbe Tacky Chan - 29x2.4 - Super DH - E50 - Addix Ultra Soft—
$108.00
$37.80Schwalbe Tacky Chan - 29x2.4 - Super DH - E50 - Addix Ultra Soft
- TECH SPECS
| Bead | Folding |
| Tire Technology | Super Downhill TL Easy |
| TPI | 2x67TPI |
| Primary Color | Black |
| Tire Weight | 1320g |
| e-Bike approved | Yes |
| Tubeless Technology | Tubeless Easy |
| Labeled Size | 29"x2.40 |
| Tire Type | Clincher |
| Tire Compound | Addix Ultrasoft |
| Tire Diameter/ISO | 29/622 |
| Tire Width | 2.40 |
| Tire Width Range | 2.30 - 2.60 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- TECH SPECS
| Bead | Folding |
| Tire Technology | Super Downhill TL Easy |
| TPI | 2x67TPI |
| Primary Color | Black |
| Tire Weight | 1320g |
| e-Bike approved | Yes |
| Tubeless Technology | Tubeless Easy |
| Labeled Size | 29"x2.40 |
| Tire Type | Clincher |
| Tire Compound | Addix Ultrasoft |
| Tire Diameter/ISO | 29/622 |
| Tire Width | 2.40 |
| Tire Width Range | 2.30 - 2.60 |























