🚚 Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

HomeStore
Schwalbe Nobby Nic Mountain Tire 29x2.35 Folding Tubeless Ready Addix Speedgrip Super Ground TL Easy 67TPI Black
Schwalbe Nobby Nic Mountain Tire 29x2.35 Folding Tubeless Ready Addix Speedgrip Super Ground TL Easy 67TPI Black
- TECH SPECS
| Tire Technology | Super Ground TL Easy |
| Bead | Folding |
| Tire Diameter/ISO | 29/622 |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Tire Width | 2.35 |
| Tire Width Range | 2.30 - 2.60 |
| TPI | 67TPI |
| Primary Color | Black |
| Tire Compound | Addix Speedgrip |
| Tire PSI | 23-50 |
| Tubeless Technology | Tubeless Easy |
| Tire Weight | 765g |
| Labeled Size | 29x2.35 |
| e-Bike approved | Yes |
$33.20
Original: $94.86
-65%Schwalbe Nobby Nic Mountain Tire 29x2.35 Folding Tubeless Ready Addix Speedgrip Super Ground TL Easy 67TPI Black—
$94.86
$33.20Schwalbe Nobby Nic Mountain Tire 29x2.35 Folding Tubeless Ready Addix Speedgrip Super Ground TL Easy 67TPI Black
- TECH SPECS
| Tire Technology | Super Ground TL Easy |
| Bead | Folding |
| Tire Diameter/ISO | 29/622 |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Tire Width | 2.35 |
| Tire Width Range | 2.30 - 2.60 |
| TPI | 67TPI |
| Primary Color | Black |
| Tire Compound | Addix Speedgrip |
| Tire PSI | 23-50 |
| Tubeless Technology | Tubeless Easy |
| Tire Weight | 765g |
| Labeled Size | 29x2.35 |
| e-Bike approved | Yes |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- TECH SPECS
| Tire Technology | Super Ground TL Easy |
| Bead | Folding |
| Tire Diameter/ISO | 29/622 |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Tire Width | 2.35 |
| Tire Width Range | 2.30 - 2.60 |
| TPI | 67TPI |
| Primary Color | Black |
| Tire Compound | Addix Speedgrip |
| Tire PSI | 23-50 |
| Tubeless Technology | Tubeless Easy |
| Tire Weight | 765g |
| Labeled Size | 29x2.35 |
| e-Bike approved | Yes |























