🚚 Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

HomeStore
Schwalbe Magic Mary Tire - 29 x 2.4 - Tubeless/Folding - Black/Tanwall - Evolution Line - Super Gravity - Addix Soft
Schwalbe Magic Mary Tire - 29 x 2.4 - Tubeless/Folding - Black/Tanwall - Evolution Line - Super Gravity - Addix Soft
Schwalbe Magic Mary Tire - 29 x 2.4 Tubeless Folding Black/Bronze Evolution Line Super Gravity Addix Soft. Schwalbe Magic Mary Tires. Featuring new Super Gravity technology to make it lighter it is still extremely sidewall-stable and snake-bite resistant.
- TECH SPECS
| Color | Black/Bronze |
| Defined Color | Brown |
| Designed for ebike | Yes |
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| ISO Width (mm) | 62 |
| Labeled Size | 29 x 2.4 |
| PSI | 50 |
| TPI | 67 |
| Tire Bead | Folding |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Weight | 1295 |
$100.44
Schwalbe Magic Mary Tire - 29 x 2.4 - Tubeless/Folding - Black/Tanwall - Evolution Line - Super Gravity - Addix Soft—
$100.44
More Images


Schwalbe Magic Mary Tire - 29 x 2.4 - Tubeless/Folding - Black/Tanwall - Evolution Line - Super Gravity - Addix Soft
Schwalbe Magic Mary Tire - 29 x 2.4 Tubeless Folding Black/Bronze Evolution Line Super Gravity Addix Soft. Schwalbe Magic Mary Tires. Featuring new Super Gravity technology to make it lighter it is still extremely sidewall-stable and snake-bite resistant.
- TECH SPECS
| Color | Black/Bronze |
| Defined Color | Brown |
| Designed for ebike | Yes |
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| ISO Width (mm) | 62 |
| Labeled Size | 29 x 2.4 |
| PSI | 50 |
| TPI | 67 |
| Tire Bead | Folding |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Weight | 1295 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Schwalbe Magic Mary Tire - 29 x 2.4 Tubeless Folding Black/Bronze Evolution Line Super Gravity Addix Soft. Schwalbe Magic Mary Tires. Featuring new Super Gravity technology to make it lighter it is still extremely sidewall-stable and snake-bite resistant.
- TECH SPECS
| Color | Black/Bronze |
| Defined Color | Brown |
| Designed for ebike | Yes |
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| ISO Width (mm) | 62 |
| Labeled Size | 29 x 2.4 |
| PSI | 50 |
| TPI | 67 |
| Tire Bead | Folding |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Weight | 1295 |















