đźšš Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

Schwalbe Albert - 29x2.6 - Gravity Pro - Ultra Soft
The Albert tire provides excellent grip and control in all situations. A new Radial carcass allows for a larger contact patch and conforms to terrain yielding more grip more comfort and more control to keep you on the trail.Tread Pattern optimized for radial carcass: Many lugs for maximum grip and great durability Closed and round profile for more control and special knob pattern for continuous grip that excels in hard-packed terrain Literally sticks to the ground as the tire deforms more precisely
TECH SPECS
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| TPI | 67 |
| Color | Black |
| Weight | 1350 |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 65 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Downhill |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 29 x 2.60 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Size | 29X2.6 |
| Model | Gravity Pro |
| Addix Compound | Ultra Soft |
| E Rating | E50 |
$37.80
Original: $108.00
-65%Schwalbe Albert - 29x2.6 - Gravity Pro - Ultra Soft—
$108.00
$37.80Schwalbe Albert - 29x2.6 - Gravity Pro - Ultra Soft
The Albert tire provides excellent grip and control in all situations. A new Radial carcass allows for a larger contact patch and conforms to terrain yielding more grip more comfort and more control to keep you on the trail.Tread Pattern optimized for radial carcass: Many lugs for maximum grip and great durability Closed and round profile for more control and special knob pattern for continuous grip that excels in hard-packed terrain Literally sticks to the ground as the tire deforms more precisely
TECH SPECS
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| TPI | 67 |
| Color | Black |
| Weight | 1350 |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 65 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Downhill |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 29 x 2.60 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Size | 29X2.6 |
| Model | Gravity Pro |
| Addix Compound | Ultra Soft |
| E Rating | E50 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Albert tire provides excellent grip and control in all situations. A new Radial carcass allows for a larger contact patch and conforms to terrain yielding more grip more comfort and more control to keep you on the trail.Tread Pattern optimized for radial carcass: Many lugs for maximum grip and great durability Closed and round profile for more control and special knob pattern for continuous grip that excels in hard-packed terrain Literally sticks to the ground as the tire deforms more precisely
TECH SPECS
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| TPI | 67 |
| Color | Black |
| Weight | 1350 |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 65 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Downhill |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 29 x 2.60 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Size | 29X2.6 |
| Model | Gravity Pro |
| Addix Compound | Ultra Soft |
| E Rating | E50 |























