đźšš Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

Schwalbe Albert - 27.5x2.5 - Gravity Pro Radial - Soft
- All condition and terrain all-rounder tire for grip and control
- Small pitch knob pattern and radial carcass enables larger contact area
- E25/E50 rated tires are designed to withstand the additional weight and forces of E-Bikes
- Soft: better grip than the Mid compound, used from Trail to DH applications
TECH SPECS
| Model | Albert |
| Size | 27.5" |
| Width | 2.5" |
| Casing | Gravity Pro Radial |
| TPI | 2x67 |
| Compound | Soft |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | 1310g |
| E | Bike-E50 |
$35.15
Original: $100.44
-65%Schwalbe Albert - 27.5x2.5 - Gravity Pro Radial - Soft—
$100.44
$35.15Schwalbe Albert - 27.5x2.5 - Gravity Pro Radial - Soft
- All condition and terrain all-rounder tire for grip and control
- Small pitch knob pattern and radial carcass enables larger contact area
- E25/E50 rated tires are designed to withstand the additional weight and forces of E-Bikes
- Soft: better grip than the Mid compound, used from Trail to DH applications
TECH SPECS
| Model | Albert |
| Size | 27.5" |
| Width | 2.5" |
| Casing | Gravity Pro Radial |
| TPI | 2x67 |
| Compound | Soft |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | 1310g |
| E | Bike-E50 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- All condition and terrain all-rounder tire for grip and control
- Small pitch knob pattern and radial carcass enables larger contact area
- E25/E50 rated tires are designed to withstand the additional weight and forces of E-Bikes
- Soft: better grip than the Mid compound, used from Trail to DH applications
TECH SPECS
| Model | Albert |
| Size | 27.5" |
| Width | 2.5" |
| Casing | Gravity Pro Radial |
| TPI | 2x67 |
| Compound | Soft |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | 1310g |
| E | Bike-E50 |























