🚚 Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

RockShox Yari RC Suspension Fork - 27.5" - 160mm - 15x110mm - 46mm Offset - Black - B3
RockShox Yari RC Suspension Fork - 27.5" 160 mm 15 x 110 mm 46 mm Offset Black B3. Yari brings Pikes and the Lyriks acclaimed look and proven features to a wider audience as an entry point to a 35mm chassis.35mm chassis
The new refined Motion Control IS damper features Rapid Recovery rebound and its high speed compression circuit is tuned to match the feeling of the Charger damper
Fast Black coating on the upper tubes provides improved durability and decreased friction
- TECH SPECS
| Steerer Type | Tapered |
| Defined Color | Black |
| Positive Spring | Air |
| Wheel Size | 27.5" |
| Offset | 46 |
| External Adjustments | Low Speed Compression Damping |
| External Adjustments | Rebound Damping |
| Color | Gloss Black |
| Lockout Switch | Crown |
| Negative Spring | Air |
| S.H.I.S. Stem Clamp Diameter | 28.6 |
| Travel (mm) | 160 |
| Steerer Tube Length (mm) | 265 |
| Weight | 2086 |
| Stanchion Diameter | 35 |
| Axle to Crown Length | 552 |
| Crown Race | 40 |
| Front Axle | 15mm Thru x 110mm |
| Maximum Tire Width | 81 |
| Brake Type | Post Mount 180 |
$187.95
Original: $537.00
-65%RockShox Yari RC Suspension Fork - 27.5" - 160mm - 15x110mm - 46mm Offset - Black - B3—
$537.00
$187.95RockShox Yari RC Suspension Fork - 27.5" - 160mm - 15x110mm - 46mm Offset - Black - B3
RockShox Yari RC Suspension Fork - 27.5" 160 mm 15 x 110 mm 46 mm Offset Black B3. Yari brings Pikes and the Lyriks acclaimed look and proven features to a wider audience as an entry point to a 35mm chassis.35mm chassis
The new refined Motion Control IS damper features Rapid Recovery rebound and its high speed compression circuit is tuned to match the feeling of the Charger damper
Fast Black coating on the upper tubes provides improved durability and decreased friction
- TECH SPECS
| Steerer Type | Tapered |
| Defined Color | Black |
| Positive Spring | Air |
| Wheel Size | 27.5" |
| Offset | 46 |
| External Adjustments | Low Speed Compression Damping |
| External Adjustments | Rebound Damping |
| Color | Gloss Black |
| Lockout Switch | Crown |
| Negative Spring | Air |
| S.H.I.S. Stem Clamp Diameter | 28.6 |
| Travel (mm) | 160 |
| Steerer Tube Length (mm) | 265 |
| Weight | 2086 |
| Stanchion Diameter | 35 |
| Axle to Crown Length | 552 |
| Crown Race | 40 |
| Front Axle | 15mm Thru x 110mm |
| Maximum Tire Width | 81 |
| Brake Type | Post Mount 180 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
RockShox Yari RC Suspension Fork - 27.5" 160 mm 15 x 110 mm 46 mm Offset Black B3. Yari brings Pikes and the Lyriks acclaimed look and proven features to a wider audience as an entry point to a 35mm chassis.35mm chassis
The new refined Motion Control IS damper features Rapid Recovery rebound and its high speed compression circuit is tuned to match the feeling of the Charger damper
Fast Black coating on the upper tubes provides improved durability and decreased friction
- TECH SPECS
| Steerer Type | Tapered |
| Defined Color | Black |
| Positive Spring | Air |
| Wheel Size | 27.5" |
| Offset | 46 |
| External Adjustments | Low Speed Compression Damping |
| External Adjustments | Rebound Damping |
| Color | Gloss Black |
| Lockout Switch | Crown |
| Negative Spring | Air |
| S.H.I.S. Stem Clamp Diameter | 28.6 |
| Travel (mm) | 160 |
| Steerer Tube Length (mm) | 265 |
| Weight | 2086 |
| Stanchion Diameter | 35 |
| Axle to Crown Length | 552 |
| Crown Race | 40 |
| Front Axle | 15mm Thru x 110mm |
| Maximum Tire Width | 81 |
| Brake Type | Post Mount 180 |















