🚚 Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

RockShox SID SL Select 3P D1 - 29" - 100mm - Black
- TECH SPECS
| Stanchions Diameter | 32mm |
| Steerer Tube Material | Aluminum |
| Travel | 100mm |
| Primary Color | Black |
| Stanchions Material | Aluminum |
| Brake Type | Disc |
| Damping Adjustments | External rebound 3 pos comp (open/pedal/lock) |
| Maximum Tire Width | 60mm |
| Spring Adjustments | Air pressure Bottomless tokens |
| Spring Type | DebonAir |
| Damping | Charger RL |
| Maximum Rotor Size | 200mm |
| Lower Tubes Material | Magnesium |
| Wheel Diameter | 29 |
| Axle/Hub spacing | 15x110mm TA |
| Crown Material | Aluminum |
| Rake | 44mm |
| Steerer Tube | 1-1/8-1.5 |
$241.15
Original: $689.00
-65%RockShox SID SL Select 3P D1 - 29" - 100mm - Black—
$689.00
$241.15RockShox SID SL Select 3P D1 - 29" - 100mm - Black
- TECH SPECS
| Stanchions Diameter | 32mm |
| Steerer Tube Material | Aluminum |
| Travel | 100mm |
| Primary Color | Black |
| Stanchions Material | Aluminum |
| Brake Type | Disc |
| Damping Adjustments | External rebound 3 pos comp (open/pedal/lock) |
| Maximum Tire Width | 60mm |
| Spring Adjustments | Air pressure Bottomless tokens |
| Spring Type | DebonAir |
| Damping | Charger RL |
| Maximum Rotor Size | 200mm |
| Lower Tubes Material | Magnesium |
| Wheel Diameter | 29 |
| Axle/Hub spacing | 15x110mm TA |
| Crown Material | Aluminum |
| Rake | 44mm |
| Steerer Tube | 1-1/8-1.5 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- TECH SPECS
| Stanchions Diameter | 32mm |
| Steerer Tube Material | Aluminum |
| Travel | 100mm |
| Primary Color | Black |
| Stanchions Material | Aluminum |
| Brake Type | Disc |
| Damping Adjustments | External rebound 3 pos comp (open/pedal/lock) |
| Maximum Tire Width | 60mm |
| Spring Adjustments | Air pressure Bottomless tokens |
| Spring Type | DebonAir |
| Damping | Charger RL |
| Maximum Rotor Size | 200mm |
| Lower Tubes Material | Magnesium |
| Wheel Diameter | 29 |
| Axle/Hub spacing | 15x110mm TA |
| Crown Material | Aluminum |
| Rake | 44mm |
| Steerer Tube | 1-1/8-1.5 |























