đźšš Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

RockShox SID SL Select 2P D1 - Remote Adjust - 29" - 110mm - Black
- TECH SPECS
| Axle/Hub spacing | 15x110mm TA |
| Crown Material | Aluminum |
| Primary Color | Black |
| Remote | Sold Separately |
| Spring Adjustments | Air pressure Bottomless tokens |
| Stanchions Diameter | 32mm |
| Steerer Tube | 1-1/8-1.5 |
| Maximum Rotor Size | 200mm |
| Brake Type | Disc |
| Rake | 44mm |
| Stanchions Material | Aluminum |
| Damping | Charger RL |
| Maximum Tire Width | 60mm |
| Spring Type | DebonAir |
| Steerer Tube Material | Aluminum |
| Lower Tubes Material | Magnesium |
| Wheel Diameter | 29 |
| Travel | 110mm |
| Damping Adjustments | External rebound 2 pos remote comp (open/lock) |
$241.15
Original: $689.00
-65%RockShox SID SL Select 2P D1 - Remote Adjust - 29" - 110mm - Black—
$689.00
$241.15RockShox SID SL Select 2P D1 - Remote Adjust - 29" - 110mm - Black
- TECH SPECS
| Axle/Hub spacing | 15x110mm TA |
| Crown Material | Aluminum |
| Primary Color | Black |
| Remote | Sold Separately |
| Spring Adjustments | Air pressure Bottomless tokens |
| Stanchions Diameter | 32mm |
| Steerer Tube | 1-1/8-1.5 |
| Maximum Rotor Size | 200mm |
| Brake Type | Disc |
| Rake | 44mm |
| Stanchions Material | Aluminum |
| Damping | Charger RL |
| Maximum Tire Width | 60mm |
| Spring Type | DebonAir |
| Steerer Tube Material | Aluminum |
| Lower Tubes Material | Magnesium |
| Wheel Diameter | 29 |
| Travel | 110mm |
| Damping Adjustments | External rebound 2 pos remote comp (open/lock) |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- TECH SPECS
| Axle/Hub spacing | 15x110mm TA |
| Crown Material | Aluminum |
| Primary Color | Black |
| Remote | Sold Separately |
| Spring Adjustments | Air pressure Bottomless tokens |
| Stanchions Diameter | 32mm |
| Steerer Tube | 1-1/8-1.5 |
| Maximum Rotor Size | 200mm |
| Brake Type | Disc |
| Rake | 44mm |
| Stanchions Material | Aluminum |
| Damping | Charger RL |
| Maximum Tire Width | 60mm |
| Spring Type | DebonAir |
| Steerer Tube Material | Aluminum |
| Lower Tubes Material | Magnesium |
| Wheel Diameter | 29 |
| Travel | 110mm |
| Damping Adjustments | External rebound 2 pos remote comp (open/lock) |























