🚚 Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

HomeStore
RockShox Judy Silver TK Suspension Fork - 27.5" - 100mm - 9x100 mm - 42mm Offset - Gloss Black - A3
RockShox Judy Silver TK Suspension Fork - 27.5" - 100mm - 9x100 mm - 42mm Offset - Gloss Black - A3
RockShox Judy Silver TK Suspension Fork - 27.5" 100 mm 9 x 100 mm 42 mm Offset Black A3. An entry level fork with the latest features and performance; Judy Silver is built around a brand new chassis derived from the Pike works with Plus tires up to 2.8 in both the 27.5" and 29" models. Judy Silver features the Motion Control RL damper and is compatible with OneLoc remotes and has Fast Black upper tubes for an all-black look and low friction performance.80-120mm travel
External rebound
TurnKey lockout controls
Fast Black upper tubes
Motion Control RL damper
Compatible with OneLoc remote
Solo Air spring
- TECH SPECS
| Axle to Crown Length | 490 |
| Brake Type | Post Mount 160 |
| Color | Gloss Black |
| Crown Race | 30 |
| Defined Color | Black |
| External Adjustments | Lockout Threshold |
| External Adjustments | Rebound Damping |
| Front Axle | QR x 100mm |
| Lockout Switch | Crown |
| Maximum Tire Width | 62 |
| Negative Spring | Air |
| Offset | 42 |
| Positive Spring | Air |
| S.H.I.S. Stem Clamp Diameter | 28.6 |
| Stanchion Diameter | 30 |
| Steerer Tube Length (mm) | 265 |
| Steerer Type | Straight |
| Travel (mm) | 100 |
| Weight | 2545 |
| Wheel Size | 27.5" |
$80.50
Original: $230.00
-65%RockShox Judy Silver TK Suspension Fork - 27.5" - 100mm - 9x100 mm - 42mm Offset - Gloss Black - A3—
$230.00
$80.50RockShox Judy Silver TK Suspension Fork - 27.5" - 100mm - 9x100 mm - 42mm Offset - Gloss Black - A3
RockShox Judy Silver TK Suspension Fork - 27.5" 100 mm 9 x 100 mm 42 mm Offset Black A3. An entry level fork with the latest features and performance; Judy Silver is built around a brand new chassis derived from the Pike works with Plus tires up to 2.8 in both the 27.5" and 29" models. Judy Silver features the Motion Control RL damper and is compatible with OneLoc remotes and has Fast Black upper tubes for an all-black look and low friction performance.80-120mm travel
External rebound
TurnKey lockout controls
Fast Black upper tubes
Motion Control RL damper
Compatible with OneLoc remote
Solo Air spring
- TECH SPECS
| Axle to Crown Length | 490 |
| Brake Type | Post Mount 160 |
| Color | Gloss Black |
| Crown Race | 30 |
| Defined Color | Black |
| External Adjustments | Lockout Threshold |
| External Adjustments | Rebound Damping |
| Front Axle | QR x 100mm |
| Lockout Switch | Crown |
| Maximum Tire Width | 62 |
| Negative Spring | Air |
| Offset | 42 |
| Positive Spring | Air |
| S.H.I.S. Stem Clamp Diameter | 28.6 |
| Stanchion Diameter | 30 |
| Steerer Tube Length (mm) | 265 |
| Steerer Type | Straight |
| Travel (mm) | 100 |
| Weight | 2545 |
| Wheel Size | 27.5" |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
RockShox Judy Silver TK Suspension Fork - 27.5" 100 mm 9 x 100 mm 42 mm Offset Black A3. An entry level fork with the latest features and performance; Judy Silver is built around a brand new chassis derived from the Pike works with Plus tires up to 2.8 in both the 27.5" and 29" models. Judy Silver features the Motion Control RL damper and is compatible with OneLoc remotes and has Fast Black upper tubes for an all-black look and low friction performance.80-120mm travel
External rebound
TurnKey lockout controls
Fast Black upper tubes
Motion Control RL damper
Compatible with OneLoc remote
Solo Air spring
- TECH SPECS
| Axle to Crown Length | 490 |
| Brake Type | Post Mount 160 |
| Color | Gloss Black |
| Crown Race | 30 |
| Defined Color | Black |
| External Adjustments | Lockout Threshold |
| External Adjustments | Rebound Damping |
| Front Axle | QR x 100mm |
| Lockout Switch | Crown |
| Maximum Tire Width | 62 |
| Negative Spring | Air |
| Offset | 42 |
| Positive Spring | Air |
| S.H.I.S. Stem Clamp Diameter | 28.6 |
| Stanchion Diameter | 30 |
| Steerer Tube Length (mm) | 265 |
| Steerer Type | Straight |
| Travel (mm) | 100 |
| Weight | 2545 |
| Wheel Size | 27.5" |















