
Orbea Rise LT M10 630Wh
The Orbea Rise LT is the electrified version of the Occam LT with a lightweight Shimano EP801 motor propelling you to the top of the hill! Natural assistance and a low weight make this one of the most popular ebikes for a reason. Pure fun in every corner and off every lip!Ā
The M10 build strikes a balance of incredibly capable components that will never hold you back and won't break the bank. We find this level of build to be perfect for the enthusiast mountain biker who needs a dependable, high performance build without splurging unnecessarily.Ā
*No shipping is available on complete bikes. Must pick up locally in Bellingham, WA. We recommend stopping by to check out the bikes and chat before purchasing!*
SPECS
| Frame | Orbea Rise LT OMR 2025, 150mm travel, 29" wheels, Concentric Boost 12x148mm |
| Fork | Fox 36 Float Factory 160, GRIP X, QR 15x110mm Kashima |
| Shock | Fox Float X Factory 2-Pos Adjust Evol LV Kashima custom tune 210mm x 55mm |
| Battery | Orbea Internal 630Wh |
| Motor | Shimano EP801 RS Gen2 MC |
| Display | N/A |
| Charger | Orbea 2.Generation eBike Smart charger 42V/2-4A |
| Remote | Orbea System Controller with eDropper Remote |
| Crankset | Shimano Steps EM600 w/ e*thirteen Helix Core e*spec Direct Mount 32T 55mm Chainline |
| Shifter | Shimano XT M8250 |
| Cassette | Shimano CS-M7100 10-51t 12-Speed |
| Derailleur | Shimano XT M8260 SGS Shadow Plus |
| Chain | Shimano M7100 |
| Chainguide | Orbea eBike chainguide |
| Handlebar | OC Mountain Control MC10 Carbon, Rise 20, Width 800 |
| Stem | OC Mountain Control MC20 0° |
| Computer Mount | OC Compouter Mount CM-05, Garmin/Sigma |
| Brakes | Shimano XT M8220 Hydraulic Disc |
| Rotors | Galfer Wave RotorsĀ 203mm front / 180mm rear |
| Wheels | Oquo Mountain Control MC32TEAM |
| Front Tire | Maxxis Assegai 2.50" 60TPI 3C/EXO+/TR MaxxGrip |
| Rear Tire | Maxxis Minion DHR II 2.40" 120TPI EXO+/MaxxTerra |
| Seatpost | OC Mountain Control MC10, 31.6mm, Electronic Dropper |
| Saddle | Fizik Terra Ridon X5 145mm |
| Grips | OC Lock On |
| Tools | OC FLP Multitool MT-20, Hex 2, 3, 4, 5mm +OC Rear Axle lever (Hex 6 & valve core removal) |
Ā
GEOMETRY

SIZE GUIDE

Original: $9,238.95
-65%$9,238.95
$3,233.63More Images

Orbea Rise LT M10 630Wh
The Orbea Rise LT is the electrified version of the Occam LT with a lightweight Shimano EP801 motor propelling you to the top of the hill! Natural assistance and a low weight make this one of the most popular ebikes for a reason. Pure fun in every corner and off every lip!Ā
The M10 build strikes a balance of incredibly capable components that will never hold you back and won't break the bank. We find this level of build to be perfect for the enthusiast mountain biker who needs a dependable, high performance build without splurging unnecessarily.Ā
*No shipping is available on complete bikes. Must pick up locally in Bellingham, WA. We recommend stopping by to check out the bikes and chat before purchasing!*
SPECS
| Frame | Orbea Rise LT OMR 2025, 150mm travel, 29" wheels, Concentric Boost 12x148mm |
| Fork | Fox 36 Float Factory 160, GRIP X, QR 15x110mm Kashima |
| Shock | Fox Float X Factory 2-Pos Adjust Evol LV Kashima custom tune 210mm x 55mm |
| Battery | Orbea Internal 630Wh |
| Motor | Shimano EP801 RS Gen2 MC |
| Display | N/A |
| Charger | Orbea 2.Generation eBike Smart charger 42V/2-4A |
| Remote | Orbea System Controller with eDropper Remote |
| Crankset | Shimano Steps EM600 w/ e*thirteen Helix Core e*spec Direct Mount 32T 55mm Chainline |
| Shifter | Shimano XT M8250 |
| Cassette | Shimano CS-M7100 10-51t 12-Speed |
| Derailleur | Shimano XT M8260 SGS Shadow Plus |
| Chain | Shimano M7100 |
| Chainguide | Orbea eBike chainguide |
| Handlebar | OC Mountain Control MC10 Carbon, Rise 20, Width 800 |
| Stem | OC Mountain Control MC20 0° |
| Computer Mount | OC Compouter Mount CM-05, Garmin/Sigma |
| Brakes | Shimano XT M8220 Hydraulic Disc |
| Rotors | Galfer Wave RotorsĀ 203mm front / 180mm rear |
| Wheels | Oquo Mountain Control MC32TEAM |
| Front Tire | Maxxis Assegai 2.50" 60TPI 3C/EXO+/TR MaxxGrip |
| Rear Tire | Maxxis Minion DHR II 2.40" 120TPI EXO+/MaxxTerra |
| Seatpost | OC Mountain Control MC10, 31.6mm, Electronic Dropper |
| Saddle | Fizik Terra Ridon X5 145mm |
| Grips | OC Lock On |
| Tools | OC FLP Multitool MT-20, Hex 2, 3, 4, 5mm +OC Rear Axle lever (Hex 6 & valve core removal) |
Ā
GEOMETRY

SIZE GUIDE

Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Orbea Rise LT is the electrified version of the Occam LT with a lightweight Shimano EP801 motor propelling you to the top of the hill! Natural assistance and a low weight make this one of the most popular ebikes for a reason. Pure fun in every corner and off every lip!Ā
The M10 build strikes a balance of incredibly capable components that will never hold you back and won't break the bank. We find this level of build to be perfect for the enthusiast mountain biker who needs a dependable, high performance build without splurging unnecessarily.Ā
*No shipping is available on complete bikes. Must pick up locally in Bellingham, WA. We recommend stopping by to check out the bikes and chat before purchasing!*
SPECS
| Frame | Orbea Rise LT OMR 2025, 150mm travel, 29" wheels, Concentric Boost 12x148mm |
| Fork | Fox 36 Float Factory 160, GRIP X, QR 15x110mm Kashima |
| Shock | Fox Float X Factory 2-Pos Adjust Evol LV Kashima custom tune 210mm x 55mm |
| Battery | Orbea Internal 630Wh |
| Motor | Shimano EP801 RS Gen2 MC |
| Display | N/A |
| Charger | Orbea 2.Generation eBike Smart charger 42V/2-4A |
| Remote | Orbea System Controller with eDropper Remote |
| Crankset | Shimano Steps EM600 w/ e*thirteen Helix Core e*spec Direct Mount 32T 55mm Chainline |
| Shifter | Shimano XT M8250 |
| Cassette | Shimano CS-M7100 10-51t 12-Speed |
| Derailleur | Shimano XT M8260 SGS Shadow Plus |
| Chain | Shimano M7100 |
| Chainguide | Orbea eBike chainguide |
| Handlebar | OC Mountain Control MC10 Carbon, Rise 20, Width 800 |
| Stem | OC Mountain Control MC20 0° |
| Computer Mount | OC Compouter Mount CM-05, Garmin/Sigma |
| Brakes | Shimano XT M8220 Hydraulic Disc |
| Rotors | Galfer Wave RotorsĀ 203mm front / 180mm rear |
| Wheels | Oquo Mountain Control MC32TEAM |
| Front Tire | Maxxis Assegai 2.50" 60TPI 3C/EXO+/TR MaxxGrip |
| Rear Tire | Maxxis Minion DHR II 2.40" 120TPI EXO+/MaxxTerra |
| Seatpost | OC Mountain Control MC10, 31.6mm, Electronic Dropper |
| Saddle | Fizik Terra Ridon X5 145mm |
| Grips | OC Lock On |
| Tools | OC FLP Multitool MT-20, Hex 2, 3, 4, 5mm +OC Rear Axle lever (Hex 6 & valve core removal) |
Ā
GEOMETRY

SIZE GUIDE
















