
Orbea Rallon E10 - 450mm Chainstay
The Orbea Rallon is a machine that turns singletrack into finely shredded dust. With tons of adjustability and 170/180mm of travel, the Rallon is an incredibly capable yet light Enduro sled that is ready for anything. Sharing the same frame as the Rallon DH, the Rallon Enduro is clearly hungry for the rowdiest descents in the bike park or on your local mountain.Ā
Featuring an adjustable head angle, shock progression, and ride height, there's nearly unlimited tinkering to be done on the Orbea Rallon. It ships with the Mullet Enduro link installed in the bike, as well as the longer 450mm chainstay. That longer chainstay will give you better front wheel grip and more confidence on all terrain! For a more playful Rallon, check out the 442mm Chainstay option.Ā
*No shipping is available on complete bikes or frames. Come by our brick and mortar shop in Bellingham, WA to check out the bikes and learn about the benefits of buying a bike in person!*
SPECS
| Frame | Orbea Rallon OMR 450mm chainstay length |
| Fork | Fox 38 Float Factory 180, Grip X2, QR15x110mm Kashima |
| Shock | 2026 Fox Float X2 Factory Trunnion 2-Pos Adjust Kashima custom tune 205mm x 62.5mm |
| Crankset | Race Face Aeffect 32t |
| Shifter | Shimano SLX M7100 I-Spec EV |
| Cassette | Shimano CS-M7100 10-51t 12-Speed |
| Derailleur | Shimano SLX M7100 SGS Shadow Plus |
| Chain | Shimano M6100 |
| Handlebar | OC Mountain Control MC30, Rise 20, Width 800 |
| Stem | OC Mountain Control MC11 Alu SL, 0° |
| Computer Mount | OC Computer Mount CM-05, Garmin/Sigma |
| Brakes | Shimano M6120 Hydraulic Disc |
| Rotors | Shimano RT64 RotorsĀ 203mm front / 180mm rear |
| Wheels | Race Face AR 30c. Tubeless Ready |
| Front Tire | Maxxis High Roller 2.40" 60TPI 3C/EXO+/TR MaxxGrip |
| Rear Tire | Maxxis Minion DHR II 2.40" 120TPI DD/MaxxTerra |
| Seatpost | OC Mountain Control MC22, 31.6mm |
| Seatpost Lever | Shimano SL-MT500 I-Spec EV |
| Saddle | Fizik Terra Ridon X5 145mm |
| Grips | OC Lock On |
| Tools | OC Rear axle lever (Hex 6 + valve core removal) |
Ā
GEOMETRY
Based on Mullet, Low, Progressive, and Neutral headset configuration.

Ā
SIZE GUIDE

Ā
Original: $5,983.95
-65%$5,983.95
$2,094.38Orbea Rallon E10 - 450mm Chainstay
The Orbea Rallon is a machine that turns singletrack into finely shredded dust. With tons of adjustability and 170/180mm of travel, the Rallon is an incredibly capable yet light Enduro sled that is ready for anything. Sharing the same frame as the Rallon DH, the Rallon Enduro is clearly hungry for the rowdiest descents in the bike park or on your local mountain.Ā
Featuring an adjustable head angle, shock progression, and ride height, there's nearly unlimited tinkering to be done on the Orbea Rallon. It ships with the Mullet Enduro link installed in the bike, as well as the longer 450mm chainstay. That longer chainstay will give you better front wheel grip and more confidence on all terrain! For a more playful Rallon, check out the 442mm Chainstay option.Ā
*No shipping is available on complete bikes or frames. Come by our brick and mortar shop in Bellingham, WA to check out the bikes and learn about the benefits of buying a bike in person!*
SPECS
| Frame | Orbea Rallon OMR 450mm chainstay length |
| Fork | Fox 38 Float Factory 180, Grip X2, QR15x110mm Kashima |
| Shock | 2026 Fox Float X2 Factory Trunnion 2-Pos Adjust Kashima custom tune 205mm x 62.5mm |
| Crankset | Race Face Aeffect 32t |
| Shifter | Shimano SLX M7100 I-Spec EV |
| Cassette | Shimano CS-M7100 10-51t 12-Speed |
| Derailleur | Shimano SLX M7100 SGS Shadow Plus |
| Chain | Shimano M6100 |
| Handlebar | OC Mountain Control MC30, Rise 20, Width 800 |
| Stem | OC Mountain Control MC11 Alu SL, 0° |
| Computer Mount | OC Computer Mount CM-05, Garmin/Sigma |
| Brakes | Shimano M6120 Hydraulic Disc |
| Rotors | Shimano RT64 RotorsĀ 203mm front / 180mm rear |
| Wheels | Race Face AR 30c. Tubeless Ready |
| Front Tire | Maxxis High Roller 2.40" 60TPI 3C/EXO+/TR MaxxGrip |
| Rear Tire | Maxxis Minion DHR II 2.40" 120TPI DD/MaxxTerra |
| Seatpost | OC Mountain Control MC22, 31.6mm |
| Seatpost Lever | Shimano SL-MT500 I-Spec EV |
| Saddle | Fizik Terra Ridon X5 145mm |
| Grips | OC Lock On |
| Tools | OC Rear axle lever (Hex 6 + valve core removal) |
Ā
GEOMETRY
Based on Mullet, Low, Progressive, and Neutral headset configuration.

Ā
SIZE GUIDE

Ā
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Orbea Rallon is a machine that turns singletrack into finely shredded dust. With tons of adjustability and 170/180mm of travel, the Rallon is an incredibly capable yet light Enduro sled that is ready for anything. Sharing the same frame as the Rallon DH, the Rallon Enduro is clearly hungry for the rowdiest descents in the bike park or on your local mountain.Ā
Featuring an adjustable head angle, shock progression, and ride height, there's nearly unlimited tinkering to be done on the Orbea Rallon. It ships with the Mullet Enduro link installed in the bike, as well as the longer 450mm chainstay. That longer chainstay will give you better front wheel grip and more confidence on all terrain! For a more playful Rallon, check out the 442mm Chainstay option.Ā
*No shipping is available on complete bikes or frames. Come by our brick and mortar shop in Bellingham, WA to check out the bikes and learn about the benefits of buying a bike in person!*
SPECS
| Frame | Orbea Rallon OMR 450mm chainstay length |
| Fork | Fox 38 Float Factory 180, Grip X2, QR15x110mm Kashima |
| Shock | 2026 Fox Float X2 Factory Trunnion 2-Pos Adjust Kashima custom tune 205mm x 62.5mm |
| Crankset | Race Face Aeffect 32t |
| Shifter | Shimano SLX M7100 I-Spec EV |
| Cassette | Shimano CS-M7100 10-51t 12-Speed |
| Derailleur | Shimano SLX M7100 SGS Shadow Plus |
| Chain | Shimano M6100 |
| Handlebar | OC Mountain Control MC30, Rise 20, Width 800 |
| Stem | OC Mountain Control MC11 Alu SL, 0° |
| Computer Mount | OC Computer Mount CM-05, Garmin/Sigma |
| Brakes | Shimano M6120 Hydraulic Disc |
| Rotors | Shimano RT64 RotorsĀ 203mm front / 180mm rear |
| Wheels | Race Face AR 30c. Tubeless Ready |
| Front Tire | Maxxis High Roller 2.40" 60TPI 3C/EXO+/TR MaxxGrip |
| Rear Tire | Maxxis Minion DHR II 2.40" 120TPI DD/MaxxTerra |
| Seatpost | OC Mountain Control MC22, 31.6mm |
| Seatpost Lever | Shimano SL-MT500 I-Spec EV |
| Saddle | Fizik Terra Ridon X5 145mm |
| Grips | OC Lock On |
| Tools | OC Rear axle lever (Hex 6 + valve core removal) |
Ā
GEOMETRY
Based on Mullet, Low, Progressive, and Neutral headset configuration.

Ā
SIZE GUIDE

Ā















