đźšš Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

Onyx Vesper Rear Hub - 28h - QRx130mm - HG - Black
Onyx Vesper Rear Hub - QR x 130mm HG11 Black 28H. Onyx Vesper hubs transfer the precise amount of torque you want to the ground when you need it. Nasty climbs on boulders and rock require just the right amount of instantaneous power but only at your command. There is no substitute for absolute control of your machine. Uphill or downhill Onyx ceramic hybrid bearings get you rolling faster and with less effort.Vesper hubs are the lightest MTB hubs from Onyx intended for cross-country and trail use
OnyxΓÇÖs patented sprag clutch design removes the ratcheting noise of traditional hubs
- TECH SPECS
| Bearing Type | Sealed Cartridge |
| Cassette Body Type | Shimano/SRAM 11 Speed Road |
| Cassette Body Type | Shimano/SRAM 8 9 10 Speed |
| Center to Flange Left | 34.6 |
| Center to Flange Right | 16.97 |
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| Flange Diameter Left | 38 |
| Flange Diameter Right | 50 |
| Hub Drilling | 28 |
| Hub/Brake Compatibility | Rim Brake |
| Rear Axle | QR x 130mm |
| Skewer Included | No |
| Spoke Interface | J-Bend |
| Weight | 391 |
$485.00
Onyx Vesper Rear Hub - 28h - QRx130mm - HG - Black—
$485.00
Onyx Vesper Rear Hub - 28h - QRx130mm - HG - Black
Onyx Vesper Rear Hub - QR x 130mm HG11 Black 28H. Onyx Vesper hubs transfer the precise amount of torque you want to the ground when you need it. Nasty climbs on boulders and rock require just the right amount of instantaneous power but only at your command. There is no substitute for absolute control of your machine. Uphill or downhill Onyx ceramic hybrid bearings get you rolling faster and with less effort.Vesper hubs are the lightest MTB hubs from Onyx intended for cross-country and trail use
OnyxΓÇÖs patented sprag clutch design removes the ratcheting noise of traditional hubs
- TECH SPECS
| Bearing Type | Sealed Cartridge |
| Cassette Body Type | Shimano/SRAM 11 Speed Road |
| Cassette Body Type | Shimano/SRAM 8 9 10 Speed |
| Center to Flange Left | 34.6 |
| Center to Flange Right | 16.97 |
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| Flange Diameter Left | 38 |
| Flange Diameter Right | 50 |
| Hub Drilling | 28 |
| Hub/Brake Compatibility | Rim Brake |
| Rear Axle | QR x 130mm |
| Skewer Included | No |
| Spoke Interface | J-Bend |
| Weight | 391 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Onyx Vesper Rear Hub - QR x 130mm HG11 Black 28H. Onyx Vesper hubs transfer the precise amount of torque you want to the ground when you need it. Nasty climbs on boulders and rock require just the right amount of instantaneous power but only at your command. There is no substitute for absolute control of your machine. Uphill or downhill Onyx ceramic hybrid bearings get you rolling faster and with less effort.Vesper hubs are the lightest MTB hubs from Onyx intended for cross-country and trail use
OnyxΓÇÖs patented sprag clutch design removes the ratcheting noise of traditional hubs
- TECH SPECS
| Bearing Type | Sealed Cartridge |
| Cassette Body Type | Shimano/SRAM 11 Speed Road |
| Cassette Body Type | Shimano/SRAM 8 9 10 Speed |
| Center to Flange Left | 34.6 |
| Center to Flange Right | 16.97 |
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| Flange Diameter Left | 38 |
| Flange Diameter Right | 50 |
| Hub Drilling | 28 |
| Hub/Brake Compatibility | Rim Brake |
| Rear Axle | QR x 130mm |
| Skewer Included | No |
| Spoke Interface | J-Bend |
| Weight | 391 |























