đźšš Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

Onyx Vesper Rear Hub - 32h - 12x148mm 6-Bolt - XD Black
Onyx Vesper Rear Hub - 12 x 148mm 6-Bolt XDR/XD Black 32H. Onyx Vesper hubs transfer the precise amount of torque you want to the ground when you need it. Nasty climbs on boulders and rock require just the right amount of instantaneous power but only at your command. There is no substitute for absolute control of your machine. Uphill or downhill Onyx ceramic hybrid bearings get you rolling faster and with less effort.Vesper hubs are the lightest MTB hubs from Onyx intended for cross-country and trail use
OnyxΓÇÖs patented sprag clutch design removes the ratcheting noise of traditional hubs
- TECH SPECS
| Spoke Interface | J-Bend |
| Skewer Included | No |
| Defined Color | Black |
| Rear Axle | 12mm Thru x 148mm |
| Weight | 420 |
| Hub Drilling | 32 |
| Bearing Type | Sealed Cartridge |
| Color | Black |
| Hub/Brake Compatibility | 6-Bolt Disc |
| Cassette Body Type | SRAM XDR |
| Cassette Body Type | SRAM XD 11/12 Speed |
| Flange Diameter Right | 60 |
| Center to Flange Right | 22.47 |
| Flange Diameter Left | 60 |
| Center to Flange Left | 35.65 |
$485.00
Onyx Vesper Rear Hub - 32h - 12x148mm 6-Bolt - XD Black—
$485.00
Onyx Vesper Rear Hub - 32h - 12x148mm 6-Bolt - XD Black
Onyx Vesper Rear Hub - 12 x 148mm 6-Bolt XDR/XD Black 32H. Onyx Vesper hubs transfer the precise amount of torque you want to the ground when you need it. Nasty climbs on boulders and rock require just the right amount of instantaneous power but only at your command. There is no substitute for absolute control of your machine. Uphill or downhill Onyx ceramic hybrid bearings get you rolling faster and with less effort.Vesper hubs are the lightest MTB hubs from Onyx intended for cross-country and trail use
OnyxΓÇÖs patented sprag clutch design removes the ratcheting noise of traditional hubs
- TECH SPECS
| Spoke Interface | J-Bend |
| Skewer Included | No |
| Defined Color | Black |
| Rear Axle | 12mm Thru x 148mm |
| Weight | 420 |
| Hub Drilling | 32 |
| Bearing Type | Sealed Cartridge |
| Color | Black |
| Hub/Brake Compatibility | 6-Bolt Disc |
| Cassette Body Type | SRAM XDR |
| Cassette Body Type | SRAM XD 11/12 Speed |
| Flange Diameter Right | 60 |
| Center to Flange Right | 22.47 |
| Flange Diameter Left | 60 |
| Center to Flange Left | 35.65 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Onyx Vesper Rear Hub - 12 x 148mm 6-Bolt XDR/XD Black 32H. Onyx Vesper hubs transfer the precise amount of torque you want to the ground when you need it. Nasty climbs on boulders and rock require just the right amount of instantaneous power but only at your command. There is no substitute for absolute control of your machine. Uphill or downhill Onyx ceramic hybrid bearings get you rolling faster and with less effort.Vesper hubs are the lightest MTB hubs from Onyx intended for cross-country and trail use
OnyxΓÇÖs patented sprag clutch design removes the ratcheting noise of traditional hubs
- TECH SPECS
| Spoke Interface | J-Bend |
| Skewer Included | No |
| Defined Color | Black |
| Rear Axle | 12mm Thru x 148mm |
| Weight | 420 |
| Hub Drilling | 32 |
| Bearing Type | Sealed Cartridge |
| Color | Black |
| Hub/Brake Compatibility | 6-Bolt Disc |
| Cassette Body Type | SRAM XDR |
| Cassette Body Type | SRAM XD 11/12 Speed |
| Flange Diameter Right | 60 |
| Center to Flange Right | 22.47 |
| Flange Diameter Left | 60 |
| Center to Flange Left | 35.65 |























