đźšš Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

Onyx Vesper Front Hub - 24h - QRx100mm - Black
Onyx Vesper Front Hub - QR x 100mm Black 24H. Onyx Vesper hubs transfer the precise amount of torque you want to the ground when you need it. Nasty climbs on boulders and rock require just the right amount of instantaneous power but only at your command. There is no substitute for absolute control of your machine. Uphill or downhill Onyx ceramic hybrid bearings get you rolling faster and with less effort.Vesper hubs are the lightest MTB hubs from Onyx intended for cross-country and trail use
- TECH SPECS
| Bearing Type | Sealed Cartridge |
| Center to Flange Left | 37.4 |
| Center to Flange Right | 37.4 |
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| Flange Diameter Left | 34 |
| Flange Diameter Right | 34 |
| Front Axle | QR x 100mm |
| Hub Drilling | 24 |
| Hub/Brake Compatibility | Rim Brake |
| Spoke Interface | J-Bend |
| Weight | 94 |
$70.00
Original: $200.00
-65%Onyx Vesper Front Hub - 24h - QRx100mm - Black—
$200.00
$70.00Onyx Vesper Front Hub - 24h - QRx100mm - Black
Onyx Vesper Front Hub - QR x 100mm Black 24H. Onyx Vesper hubs transfer the precise amount of torque you want to the ground when you need it. Nasty climbs on boulders and rock require just the right amount of instantaneous power but only at your command. There is no substitute for absolute control of your machine. Uphill or downhill Onyx ceramic hybrid bearings get you rolling faster and with less effort.Vesper hubs are the lightest MTB hubs from Onyx intended for cross-country and trail use
- TECH SPECS
| Bearing Type | Sealed Cartridge |
| Center to Flange Left | 37.4 |
| Center to Flange Right | 37.4 |
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| Flange Diameter Left | 34 |
| Flange Diameter Right | 34 |
| Front Axle | QR x 100mm |
| Hub Drilling | 24 |
| Hub/Brake Compatibility | Rim Brake |
| Spoke Interface | J-Bend |
| Weight | 94 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Onyx Vesper Front Hub - QR x 100mm Black 24H. Onyx Vesper hubs transfer the precise amount of torque you want to the ground when you need it. Nasty climbs on boulders and rock require just the right amount of instantaneous power but only at your command. There is no substitute for absolute control of your machine. Uphill or downhill Onyx ceramic hybrid bearings get you rolling faster and with less effort.Vesper hubs are the lightest MTB hubs from Onyx intended for cross-country and trail use
- TECH SPECS
| Bearing Type | Sealed Cartridge |
| Center to Flange Left | 37.4 |
| Center to Flange Right | 37.4 |
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| Flange Diameter Left | 34 |
| Flange Diameter Right | 34 |
| Front Axle | QR x 100mm |
| Hub Drilling | 24 |
| Hub/Brake Compatibility | Rim Brake |
| Spoke Interface | J-Bend |
| Weight | 94 |























