🚚 Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

Onyx MTB Rear Hub - 12 x 148mm 6-Bolt XD Candy Red 32H
Onyx MTB Rear Hub - 12 x 148mm 6-Bolt XD Candy Red 32H. Machined to the tightest tolerances. Onyx hubs use sprag internals for strength extremely low rolling resistance and infinite points of engagement. All Onyx hubs come standard with ceramic hybrid bearings so there is no need to upgrade.Ceramic hybrid bearings
7075 Aluminum Hub Shell
Adjustable preload
Titanium bolts
Extremely low rolling resistance
5 year limited warranty
Made in the USA
- TECH SPECS
| Color | Candy Red |
| Defined Color | Red |
| Hub Drilling | 32 |
| Spoke Interface | J-Bend |
| Hub/Brake Compatibility | 6-Bolt Disc |
| Cassette Body Type | SRAM XD 11/12 Speed |
| Skewer Included | No |
| Rear Axle | 12mm Thru x 148mm |
| Center to Flange Right | 24.17 |
| Center to Flange Left | 36.9 |
| Flange Diameter Left | 60 |
| Flange Diameter Right | 60 |
| Bearing Type | Sealed Cartridge |
$175.00
Original: $500.00
-65%Onyx MTB Rear Hub - 12 x 148mm 6-Bolt XD Candy Red 32H—
$500.00
$175.00Onyx MTB Rear Hub - 12 x 148mm 6-Bolt XD Candy Red 32H
Onyx MTB Rear Hub - 12 x 148mm 6-Bolt XD Candy Red 32H. Machined to the tightest tolerances. Onyx hubs use sprag internals for strength extremely low rolling resistance and infinite points of engagement. All Onyx hubs come standard with ceramic hybrid bearings so there is no need to upgrade.Ceramic hybrid bearings
7075 Aluminum Hub Shell
Adjustable preload
Titanium bolts
Extremely low rolling resistance
5 year limited warranty
Made in the USA
- TECH SPECS
| Color | Candy Red |
| Defined Color | Red |
| Hub Drilling | 32 |
| Spoke Interface | J-Bend |
| Hub/Brake Compatibility | 6-Bolt Disc |
| Cassette Body Type | SRAM XD 11/12 Speed |
| Skewer Included | No |
| Rear Axle | 12mm Thru x 148mm |
| Center to Flange Right | 24.17 |
| Center to Flange Left | 36.9 |
| Flange Diameter Left | 60 |
| Flange Diameter Right | 60 |
| Bearing Type | Sealed Cartridge |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Onyx MTB Rear Hub - 12 x 148mm 6-Bolt XD Candy Red 32H. Machined to the tightest tolerances. Onyx hubs use sprag internals for strength extremely low rolling resistance and infinite points of engagement. All Onyx hubs come standard with ceramic hybrid bearings so there is no need to upgrade.Ceramic hybrid bearings
7075 Aluminum Hub Shell
Adjustable preload
Titanium bolts
Extremely low rolling resistance
5 year limited warranty
Made in the USA
- TECH SPECS
| Color | Candy Red |
| Defined Color | Red |
| Hub Drilling | 32 |
| Spoke Interface | J-Bend |
| Hub/Brake Compatibility | 6-Bolt Disc |
| Cassette Body Type | SRAM XD 11/12 Speed |
| Skewer Included | No |
| Rear Axle | 12mm Thru x 148mm |
| Center to Flange Right | 24.17 |
| Center to Flange Left | 36.9 |
| Flange Diameter Left | 60 |
| Flange Diameter Right | 60 |
| Bearing Type | Sealed Cartridge |















