
OneUp Components XC Clip Pedals - Purple
The OneUp XC Clip Pedals are stripped down to be the thinnest clip pedals available, and their incredibly light weight makes them perfect for XC racing and riding. A thinner profile means less pedal strikes, letting you stay on the power through rough sections of trail without issue.
Built around OneUp's SPD-compatible binding system, the OneUp XC Clip Pedals feature 12° of rotation and 5° of float with integrated cleat ramps for consistent and reliable releases. A set of cleats and cleat spacers are included with every set of pedals.
- TECH SPECS
| Weight | 303g |
| Thickness | 14.4mm (body), 26.8mm (binding) |
| Platform Size | 75mm x 68mm (W x L) |
| Stance width | 55mm (Center of binding to outside of crank face) |
| Float | 5° (12° release angle) |
| Cleats | OneUp Cleats (SPD Compatible) |
| Internals | Inboard IGUS bushing and two outboard cartridge bearings |
| Axle | Chromoly Steel with Black ED Coating |
| Color | Purple |
Original: $159.99
-65%$159.99
$56.00More Images



OneUp Components XC Clip Pedals - Purple
The OneUp XC Clip Pedals are stripped down to be the thinnest clip pedals available, and their incredibly light weight makes them perfect for XC racing and riding. A thinner profile means less pedal strikes, letting you stay on the power through rough sections of trail without issue.
Built around OneUp's SPD-compatible binding system, the OneUp XC Clip Pedals feature 12° of rotation and 5° of float with integrated cleat ramps for consistent and reliable releases. A set of cleats and cleat spacers are included with every set of pedals.
- TECH SPECS
| Weight | 303g |
| Thickness | 14.4mm (body), 26.8mm (binding) |
| Platform Size | 75mm x 68mm (W x L) |
| Stance width | 55mm (Center of binding to outside of crank face) |
| Float | 5° (12° release angle) |
| Cleats | OneUp Cleats (SPD Compatible) |
| Internals | Inboard IGUS bushing and two outboard cartridge bearings |
| Axle | Chromoly Steel with Black ED Coating |
| Color | Purple |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The OneUp XC Clip Pedals are stripped down to be the thinnest clip pedals available, and their incredibly light weight makes them perfect for XC racing and riding. A thinner profile means less pedal strikes, letting you stay on the power through rough sections of trail without issue.
Built around OneUp's SPD-compatible binding system, the OneUp XC Clip Pedals feature 12° of rotation and 5° of float with integrated cleat ramps for consistent and reliable releases. A set of cleats and cleat spacers are included with every set of pedals.
- TECH SPECS
| Weight | 303g |
| Thickness | 14.4mm (body), 26.8mm (binding) |
| Platform Size | 75mm x 68mm (W x L) |
| Stance width | 55mm (Center of binding to outside of crank face) |
| Float | 5° (12° release angle) |
| Cleats | OneUp Cleats (SPD Compatible) |
| Internals | Inboard IGUS bushing and two outboard cartridge bearings |
| Axle | Chromoly Steel with Black ED Coating |
| Color | Purple |















