
MRP AMg SL Chainguide - 28-32t Aluminum
The MRP AMg SL chainguide eliminates dropped chains and bent chainrings. It combines a lightweight upper guide and a durable bashguard mated to an aluminum backplate. Unlike the cheap flexy and rattle-prone upper guides found on other products the AMg features our premium stiff silent upper guide and a tough fiber-infused bashguard.
TECH SPECS
| Color | Black |
| Weight | 109g |
| Chainguide Mount Type | ISCG-05 |
| Material | Composite |
| Defined Color | Black |
| Max Tooth (teeth) | 32 |
| Tooth Range | 28-32T |
| Backplate Material | Aluminum |
Original: $109.95
-65%$109.95
$38.48MRP AMg SL Chainguide - 28-32t Aluminum
The MRP AMg SL chainguide eliminates dropped chains and bent chainrings. It combines a lightweight upper guide and a durable bashguard mated to an aluminum backplate. Unlike the cheap flexy and rattle-prone upper guides found on other products the AMg features our premium stiff silent upper guide and a tough fiber-infused bashguard.
TECH SPECS
| Color | Black |
| Weight | 109g |
| Chainguide Mount Type | ISCG-05 |
| Material | Composite |
| Defined Color | Black |
| Max Tooth (teeth) | 32 |
| Tooth Range | 28-32T |
| Backplate Material | Aluminum |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The MRP AMg SL chainguide eliminates dropped chains and bent chainrings. It combines a lightweight upper guide and a durable bashguard mated to an aluminum backplate. Unlike the cheap flexy and rattle-prone upper guides found on other products the AMg features our premium stiff silent upper guide and a tough fiber-infused bashguard.
TECH SPECS
| Color | Black |
| Weight | 109g |
| Chainguide Mount Type | ISCG-05 |
| Material | Composite |
| Defined Color | Black |
| Max Tooth (teeth) | 32 |
| Tooth Range | 28-32T |
| Backplate Material | Aluminum |























