đźšš Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

Michelin Wild XC Performance Line Tire - 29x2.35 - GUM-X - 3x60TPI
- TECH SPECS
| e-Bike approved | Yes |
| Tire Technology | HDPROTECTION |
| Tire Width Range | 2.30 - 2.60 |
| TPI | 3x60TPI |
| Bead | Folding |
| Tire Weight | 810g |
| Tire Width | 2.35 |
| Labeled Size | 29x2.35 |
| Tire Diameter/ISO | 29/622 |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Tubeless Technology | Tubeless Ready |
| Primary Color | Black |
| Tire PSI | 22-58 |
| Tire Compound | GUM-X |
$57.99
Michelin Wild XC Performance Line Tire - 29x2.35 - GUM-X - 3x60TPI—
$57.99
Michelin Wild XC Performance Line Tire - 29x2.35 - GUM-X - 3x60TPI
- TECH SPECS
| e-Bike approved | Yes |
| Tire Technology | HDPROTECTION |
| Tire Width Range | 2.30 - 2.60 |
| TPI | 3x60TPI |
| Bead | Folding |
| Tire Weight | 810g |
| Tire Width | 2.35 |
| Labeled Size | 29x2.35 |
| Tire Diameter/ISO | 29/622 |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Tubeless Technology | Tubeless Ready |
| Primary Color | Black |
| Tire PSI | 22-58 |
| Tire Compound | GUM-X |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- TECH SPECS
| e-Bike approved | Yes |
| Tire Technology | HDPROTECTION |
| Tire Width Range | 2.30 - 2.60 |
| TPI | 3x60TPI |
| Bead | Folding |
| Tire Weight | 810g |
| Tire Width | 2.35 |
| Labeled Size | 29x2.35 |
| Tire Diameter/ISO | 29/622 |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Tubeless Technology | Tubeless Ready |
| Primary Color | Black |
| Tire PSI | 22-58 |
| Tire Compound | GUM-X |























