đźšš Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

Michelin Wild Enduro Front Tire - 29x2.4 - MAGI-X - Gravity Shield
Michelin Wild Enduro Tire - 29 x 2.4 Tubeless Folding Black 60tpi Front Magi-X Ebike. Thanks to a tread pattern designed for the front wheel. Its block design provides more progressivity and terrain versatility.
- TECH SPECS
| Defined Color | Black |
| TPI | 60 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Color | Black |
| Tire Diameter | 29" |
| Designed for ebike | Yes |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 29 x 2.4 |
| ISO Width (mm) | 61 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
$25.55
Original: $72.99
-65%Michelin Wild Enduro Front Tire - 29x2.4 - MAGI-X - Gravity Shield—
$72.99
$25.55More Images

Michelin Wild Enduro Front Tire - 29x2.4 - MAGI-X - Gravity Shield
Michelin Wild Enduro Tire - 29 x 2.4 Tubeless Folding Black 60tpi Front Magi-X Ebike. Thanks to a tread pattern designed for the front wheel. Its block design provides more progressivity and terrain versatility.
- TECH SPECS
| Defined Color | Black |
| TPI | 60 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Color | Black |
| Tire Diameter | 29" |
| Designed for ebike | Yes |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 29 x 2.4 |
| ISO Width (mm) | 61 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Michelin Wild Enduro Tire - 29 x 2.4 Tubeless Folding Black 60tpi Front Magi-X Ebike. Thanks to a tread pattern designed for the front wheel. Its block design provides more progressivity and terrain versatility.
- TECH SPECS
| Defined Color | Black |
| TPI | 60 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Color | Black |
| Tire Diameter | 29" |
| Designed for ebike | Yes |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 29 x 2.4 |
| ISO Width (mm) | 61 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |























