đźšš Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

Michelin E-Wild Front Racing Line Tire - MAGI-X - 29x2.4
- TECH SPECS
| Bead | Folding |
| Labeled Size | 29"x2.40 |
| Tire Compound | MAGI-X |
| Tire Width Range | 2.30 - 2.60 |
| Tire Weight | 1290g |
| Tire Width | 2.40 |
| e-Bike approved | Yes |
| Tire Diameter/ISO | 29/622 |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Tubeless Technology | Tubeless Ready |
| Primary Color | Black |
$99.99
Michelin E-Wild Front Racing Line Tire - MAGI-X - 29x2.4—
$99.99
Michelin E-Wild Front Racing Line Tire - MAGI-X - 29x2.4
- TECH SPECS
| Bead | Folding |
| Labeled Size | 29"x2.40 |
| Tire Compound | MAGI-X |
| Tire Width Range | 2.30 - 2.60 |
| Tire Weight | 1290g |
| Tire Width | 2.40 |
| e-Bike approved | Yes |
| Tire Diameter/ISO | 29/622 |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Tubeless Technology | Tubeless Ready |
| Primary Color | Black |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- TECH SPECS
| Bead | Folding |
| Labeled Size | 29"x2.40 |
| Tire Compound | MAGI-X |
| Tire Width Range | 2.30 - 2.60 |
| Tire Weight | 1290g |
| Tire Width | 2.40 |
| e-Bike approved | Yes |
| Tire Diameter/ISO | 29/622 |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Tubeless Technology | Tubeless Ready |
| Primary Color | Black |























