
Michelin DH22 Tire - 29x2.4 - MAGI-X DH - Downhill Shield
- MAGI-X DH : Rubber compound specifically designed for Downhill for maximum grip in wet and dry conditions whatever the temperatures
Ā
Best used as a front tire and commonly paired with the DH34 rear tire for maximum braking traction.Ā
Don't forget new tubeless sealant to keep your tire inflated, and an insert to keep from pinch flatting on rocky trails!
- TECH SPECS
| Defined Color | Black |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Tire Intended Use | Downhill |
| Color | Black |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 29 x 2.4 |
| ISO Width (mm) | 61 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
Original: $79.99
-65%$79.99
$28.00Michelin DH22 Tire - 29x2.4 - MAGI-X DH - Downhill Shield
- MAGI-X DH : Rubber compound specifically designed for Downhill for maximum grip in wet and dry conditions whatever the temperatures
Ā
Best used as a front tire and commonly paired with the DH34 rear tire for maximum braking traction.Ā
Don't forget new tubeless sealant to keep your tire inflated, and an insert to keep from pinch flatting on rocky trails!
- TECH SPECS
| Defined Color | Black |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Tire Intended Use | Downhill |
| Color | Black |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 29 x 2.4 |
| ISO Width (mm) | 61 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- MAGI-X DH : Rubber compound specifically designed for Downhill for maximum grip in wet and dry conditions whatever the temperatures
Ā
Best used as a front tire and commonly paired with the DH34 rear tire for maximum braking traction.Ā
Don't forget new tubeless sealant to keep your tire inflated, and an insert to keep from pinch flatting on rocky trails!
- TECH SPECS
| Defined Color | Black |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Tire Intended Use | Downhill |
| Color | Black |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 29 x 2.4 |
| ISO Width (mm) | 61 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |























