đźšš Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

Maxxis Wetscream Tire - 29x2.5 - 3C MaxxGrip / DH
Maxxis Wetscream Tire - 29 x 2.5 Tubeless Folding Black 3C MaxxGrip DH. Designed for the muddiest downhill racecourse in the world: Les Gets France. Not for your local trail the WetScream is intended for competition use only on professionally maintained courses. When the course turns ugly trust the WetScream to carry you to victory.2-Ply DH Casings with Butyl-Protected Sidewalls
Sheds Mud Quickly
Widely Spaced Sharp Square Design
- TECH SPECS
| Defined Color | Black |
| TPI | 60 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Color | Black |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 29 x 2.5 |
| ISO Width (mm) | 64 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
$36.75
Original: $105.00
-65%Maxxis Wetscream Tire - 29x2.5 - 3C MaxxGrip / DH—
$105.00
$36.75Maxxis Wetscream Tire - 29x2.5 - 3C MaxxGrip / DH
Maxxis Wetscream Tire - 29 x 2.5 Tubeless Folding Black 3C MaxxGrip DH. Designed for the muddiest downhill racecourse in the world: Les Gets France. Not for your local trail the WetScream is intended for competition use only on professionally maintained courses. When the course turns ugly trust the WetScream to carry you to victory.2-Ply DH Casings with Butyl-Protected Sidewalls
Sheds Mud Quickly
Widely Spaced Sharp Square Design
- TECH SPECS
| Defined Color | Black |
| TPI | 60 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Color | Black |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 29 x 2.5 |
| ISO Width (mm) | 64 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Maxxis Wetscream Tire - 29 x 2.5 Tubeless Folding Black 3C MaxxGrip DH. Designed for the muddiest downhill racecourse in the world: Les Gets France. Not for your local trail the WetScream is intended for competition use only on professionally maintained courses. When the course turns ugly trust the WetScream to carry you to victory.2-Ply DH Casings with Butyl-Protected Sidewalls
Sheds Mud Quickly
Widely Spaced Sharp Square Design
- TECH SPECS
| Defined Color | Black |
| TPI | 60 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Color | Black |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 29 x 2.5 |
| ISO Width (mm) | 64 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |























