đźšš Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

Maxxis Rekon Tire - 27.5x2.6 - 3C MaxxTerra V1 / EXO
Maxxis Rekon Tire - 27.5 x 2.6 Tubeless Folding Black 3C Maxx Terra EXO. The Rekon is an aggressive trail tire for intermediate and technical terrain. Wide knobs down the middle provide control under braking and L-shaped side knobs assure support when carving loose turns. With confidence like this you can race more and scout less.Ramped center knobs are fast rolling and provide secure braking; aggressive side lugs deliver traction in the corners
Designed for technical XC riding in loose to moderate trail conditions
Intended use: loose loose over hard medium
- TECH SPECS
| Defined Color | Black |
| PSI | 40 |
| TPI | 120 |
| Weight | 745 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Color | Black |
| Tire Diameter | 27.5" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 27.5 x 2.6 |
| Flat Protection | Sidewall |
| ISO Width (mm) | 66 |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |
$104.00
Maxxis Rekon Tire - 27.5x2.6 - 3C MaxxTerra V1 / EXO—
$104.00
More Images

Maxxis Rekon Tire - 27.5x2.6 - 3C MaxxTerra V1 / EXO
Maxxis Rekon Tire - 27.5 x 2.6 Tubeless Folding Black 3C Maxx Terra EXO. The Rekon is an aggressive trail tire for intermediate and technical terrain. Wide knobs down the middle provide control under braking and L-shaped side knobs assure support when carving loose turns. With confidence like this you can race more and scout less.Ramped center knobs are fast rolling and provide secure braking; aggressive side lugs deliver traction in the corners
Designed for technical XC riding in loose to moderate trail conditions
Intended use: loose loose over hard medium
- TECH SPECS
| Defined Color | Black |
| PSI | 40 |
| TPI | 120 |
| Weight | 745 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Color | Black |
| Tire Diameter | 27.5" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 27.5 x 2.6 |
| Flat Protection | Sidewall |
| ISO Width (mm) | 66 |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Maxxis Rekon Tire - 27.5 x 2.6 Tubeless Folding Black 3C Maxx Terra EXO. The Rekon is an aggressive trail tire for intermediate and technical terrain. Wide knobs down the middle provide control under braking and L-shaped side knobs assure support when carving loose turns. With confidence like this you can race more and scout less.Ramped center knobs are fast rolling and provide secure braking; aggressive side lugs deliver traction in the corners
Designed for technical XC riding in loose to moderate trail conditions
Intended use: loose loose over hard medium
- TECH SPECS
| Defined Color | Black |
| PSI | 40 |
| TPI | 120 |
| Weight | 745 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Color | Black |
| Tire Diameter | 27.5" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 27.5 x 2.6 |
| Flat Protection | Sidewall |
| ISO Width (mm) | 66 |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |























