🚚 Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

Maxxis Minion DHR II - 29x2.6 - Tanwall - Dual Compound / EXO
Maxxis Minion DHR II Tire - 29 x 2.6 Tubeless Folding Black/Dark Tan Dual EXO Wide Trail. The DHR II is is the gold standard for riders wanting maximum traction and cornering grip when trail conditions get loose and muddy.Ramped paddle shaped center knobs roll efficiently and provide excellent traction for climbing and braking
Minion signature channel cut side knobs provide excellent cornering traction
Intended use: loose loose over hard medium
- TECH SPECS
| Color | Black/Dark Tan |
| Defined Color | Tan |
| Flat Protection | Sidewall |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| ISO Width (mm) | 66 |
| Labeled Size | 29 x 2.6 |
| TPI | 60 |
| Tire Bead | Folding |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Intended Use | Downhill |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
$82.00
Maxxis Minion DHR II - 29x2.6 - Tanwall - Dual Compound / EXO—
$82.00
More Images

Maxxis Minion DHR II - 29x2.6 - Tanwall - Dual Compound / EXO
Maxxis Minion DHR II Tire - 29 x 2.6 Tubeless Folding Black/Dark Tan Dual EXO Wide Trail. The DHR II is is the gold standard for riders wanting maximum traction and cornering grip when trail conditions get loose and muddy.Ramped paddle shaped center knobs roll efficiently and provide excellent traction for climbing and braking
Minion signature channel cut side knobs provide excellent cornering traction
Intended use: loose loose over hard medium
- TECH SPECS
| Color | Black/Dark Tan |
| Defined Color | Tan |
| Flat Protection | Sidewall |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| ISO Width (mm) | 66 |
| Labeled Size | 29 x 2.6 |
| TPI | 60 |
| Tire Bead | Folding |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Intended Use | Downhill |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Maxxis Minion DHR II Tire - 29 x 2.6 Tubeless Folding Black/Dark Tan Dual EXO Wide Trail. The DHR II is is the gold standard for riders wanting maximum traction and cornering grip when trail conditions get loose and muddy.Ramped paddle shaped center knobs roll efficiently and provide excellent traction for climbing and braking
Minion signature channel cut side knobs provide excellent cornering traction
Intended use: loose loose over hard medium
- TECH SPECS
| Color | Black/Dark Tan |
| Defined Color | Tan |
| Flat Protection | Sidewall |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| ISO Width (mm) | 66 |
| Labeled Size | 29 x 2.6 |
| TPI | 60 |
| Tire Bead | Folding |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Intended Use | Downhill |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |















