đźšš Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

Maxxis Minion DHR II Tire - 29x2.3 - 3C MaxxTerra V1 / DoubleDown
Maxxis Minion DHR II Tire - 29 x 2.3 Tubeless Folding Black 3C Maxx Terra DD. The DHR II is is the gold standard for riders wanting maximum traction and cornering grip when trail conditions get loose and muddy.Ramped paddle shaped center knobs roll efficiently and provide excellent traction for climbing and braking
Minion signature channel cut side knobs provide excellent cornering traction
Intended use: loose loose over hard medium
- TECH SPECS
| Defined Color | Black |
| PSI | 60 |
| TPI | 120 |
| Weight | 1067 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Tire Intended Use | Downhill |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Color | Black |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 29 x 2.3 |
| ISO Width (mm) | 58 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
$105.00
Maxxis Minion DHR II Tire - 29x2.3 - 3C MaxxTerra V1 / DoubleDown—
$105.00
More Images


Maxxis Minion DHR II Tire - 29x2.3 - 3C MaxxTerra V1 / DoubleDown
Maxxis Minion DHR II Tire - 29 x 2.3 Tubeless Folding Black 3C Maxx Terra DD. The DHR II is is the gold standard for riders wanting maximum traction and cornering grip when trail conditions get loose and muddy.Ramped paddle shaped center knobs roll efficiently and provide excellent traction for climbing and braking
Minion signature channel cut side knobs provide excellent cornering traction
Intended use: loose loose over hard medium
- TECH SPECS
| Defined Color | Black |
| PSI | 60 |
| TPI | 120 |
| Weight | 1067 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Tire Intended Use | Downhill |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Color | Black |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 29 x 2.3 |
| ISO Width (mm) | 58 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Maxxis Minion DHR II Tire - 29 x 2.3 Tubeless Folding Black 3C Maxx Terra DD. The DHR II is is the gold standard for riders wanting maximum traction and cornering grip when trail conditions get loose and muddy.Ramped paddle shaped center knobs roll efficiently and provide excellent traction for climbing and braking
Minion signature channel cut side knobs provide excellent cornering traction
Intended use: loose loose over hard medium
- TECH SPECS
| Defined Color | Black |
| PSI | 60 |
| TPI | 120 |
| Weight | 1067 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Tire Intended Use | Downhill |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Color | Black |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 29 x 2.3 |
| ISO Width (mm) | 58 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |























