đźšš Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

Maxxis Minion DHF Tire - 29 x 2.3 - 3C MaxxTerra V1 / DoubleDown
Maxxis Minion DHF Tire - 29 x 2.3 Tubeless Folding Black 3C Maxx Terra DD. The Minion DHF has become the benchmark for riders wanting maximum control in loose and muddy conditions.Directional ramped center knobs provide low rolling resistance
Minion signature channel cut side knobs provide excellent cornering traction
Intended use: loose loose over hard medium wet
- TECH SPECS
| Defined Color | Black |
| PSI | 60 |
| Weight | 1143 |
| TPI | 120 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Tire Intended Use | Downhill |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Color | Black |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 29 x 2.3 |
| ISO Width (mm) | 58 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
$116.00
Maxxis Minion DHF Tire - 29 x 2.3 - 3C MaxxTerra V1 / DoubleDown—
$116.00
More Images


Maxxis Minion DHF Tire - 29 x 2.3 - 3C MaxxTerra V1 / DoubleDown
Maxxis Minion DHF Tire - 29 x 2.3 Tubeless Folding Black 3C Maxx Terra DD. The Minion DHF has become the benchmark for riders wanting maximum control in loose and muddy conditions.Directional ramped center knobs provide low rolling resistance
Minion signature channel cut side knobs provide excellent cornering traction
Intended use: loose loose over hard medium wet
- TECH SPECS
| Defined Color | Black |
| PSI | 60 |
| Weight | 1143 |
| TPI | 120 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Tire Intended Use | Downhill |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Color | Black |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 29 x 2.3 |
| ISO Width (mm) | 58 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Maxxis Minion DHF Tire - 29 x 2.3 Tubeless Folding Black 3C Maxx Terra DD. The Minion DHF has become the benchmark for riders wanting maximum control in loose and muddy conditions.Directional ramped center knobs provide low rolling resistance
Minion signature channel cut side knobs provide excellent cornering traction
Intended use: loose loose over hard medium wet
- TECH SPECS
| Defined Color | Black |
| PSI | 60 |
| Weight | 1143 |
| TPI | 120 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Tire Intended Use | Downhill |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Color | Black |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 29 x 2.3 |
| ISO Width (mm) | 58 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |























